Počasí dnes1 °C, zítra1 °C
Pátek 27. ledna 2023  |  Svátek má Ingrid

Lipová alej v Jičíně začíná být nebezpečná. Několik stromů je nemocných a v nevyhovujícím stavu

Lipová alej v Jičíně je jednou z dominant tohoto východočeského města. V poslední době si zasloužila pozornost technických služeb. Řada stromů je nemocná nebo ve špatném stavu. Denně tudy prochází několik stovek lidí. Technické služby s městem nyní řeší, jak situaci nejlépe vyřešit.

Případnou odpovědnost za kolemjdoucí, cyklisty nebo například rodiny s malými dětmi má město Jičín. „Chce k tomu přistoupit ohleduplně. Pokud dojde k odstranění starých stromů, budou samozřejmě nahrazeny stromy mladými,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí radnice Jan Jireš

Celou situaci komplikuje i to, že je alej součástí přírodní památky Libosad – Obora. O případném kácení tak musí rozhodnout odbor životního prostředí na krajském úřadu v Hradci Králové. Alej je navíc biotopem chráněného páchníka hnědého.  

„Na stav stromů upozorňují nejen technické služby, ale i Osadní výbor Sedličky, jenž opakovaně vyzýval město k zásahu,“ přiznal mluvčí. Technické služby města zmapovaly situaci a vytipovaly ty nejvíce nebezpečné stromy. Nejčastěji se jedná o napadení cizopasníkem, nebezpečné vychýlení osy kmene, vnitřní dutiny nebo hniloba.  

Ohodnoť článek

Autoři | Foto David Paloch

Štítky Lipová, alej, Jičín, strom, nemocný, radnice, technické, služby, nebezpečí, kácení, zeleň, Libosad

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.