Počasí dnes9 °C, zítra9 °C
Neděle 25. února 2024  |  Svátek má Liliana
Bez reklam

Dobrovolníci uklízeli odpadky po turistech na Sněžce a v okolí Pece pod Sněžkou

Stovky kilogramů odpadků v okolí nejvyšší české hory Sněžky a v okolí Pece pod Sněžkou sesbírali dobrovolníci při akci na závěr letní sezony Ukliďme Sněžku i pod Sněžkou.

"Přišlo kolem 70 lidí, zapojilo se i mnoho lidí, kteří se na akci předem neregistrovali. I jim jsme dali pytle na odpadky," řekla organizátorka akce Michaela Boudová.

Již před třemi týdny v pátek a v sobotu 16. a 17. září vyrazily na úklid při tradiční akci Čisté Krkonoše tři stovky pracovníků správ českého a polského Krkonošského národního parku a desítky dobrovolníků. Sběrači shromáždili asi 2,5 tuny odpadků, což bylo nejméně za historii těchto úklidových akcí.

Správci parku připomínají, že v přírodě se odpadky rozkládají velmi pomalu. Například papírový kapesníček se rozkládá čtyři týdny, igelitová taška 25 let a PET lahev 100 let.

"Překvapilo nás to, ale na druhou stranu poslední dva roky velmi intenzivně komunikujeme, že pohozené odpadky v Krkonošském národním parku jsou problém. Zdá se tedy, že naše snaha dopadá na úrodnou půdu," uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Sběrače při dnešní akci neodradilo počasí, kdy po většinu dne bylo mlhavo, foukalo a teplota se pohybovala kolem deseti stupňů Celsia v údolích a kolem šesti stupňů na Sněžce. Sběrači se však mohli nechat zdarma vyvézt lanovkou na Sněžku do mezistanice na Růžové hoře a pak se vydat sbírat odpadky podél turistických cest. Až na vrchol lanovka kvůli silnému větru nejezdila.

"Každý si mohl zvolit tempo a vybrat trasu podle svého zájmu, někdo si vybral cestu na Výrovku nebo Obřím dolem. Nejvíce odpadků bylo na Sněžce a v jejím okolí. Zejména papírové kapesníky, ale i různé obaly od pití," řekla Boudová. Právě Sněžka je turisty nejvíce zatíženou lokalitou v Krkonoších. V létě na ni denně vystoupá osm až devět tisíc lidí, přičemž v tomto počtu nejsou zahrnuti cestující lanovkou, jejíž denní kapacita je až 2,4 tisíc lidí.

Pytle s nasbíraným odpadem mohli dobrovolníci snést zpět do Pece pod Sněžkou nebo zanechat například na rozcestích, odkud je svezou pracovníci Správy KRNAP.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto KRNAP

Štítky ČR, odpady, turistika, Krkonoše, Sněžka, odpad, Pec pod Sněžkou, lanová dráha, Správa Krkonošského národního parku, Krkonošský národní park, Robin Böhnisch

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Dobrovolníci uklízeli odpadky po turistech na Sněžce a v okolí Pece pod Sněžkou  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.