Historie v Královéhradeckém kraji už ukázala, že výsledky voleb můžou vzít za své. Například o krajských volbách v roce 2016 se v kraji mluví jako o podvodu na voliče. Ačkoliv s jasným náskokem vyhrálo hnutí ANO, nakonec skončilo na druhé koleji. Tam ji odsunula pětikoalice, která vznikla ještě v den sčítání hlasů.
Prakticky už na začátku sčítání bylo jasné, že bude hlavním favoritem hnutí ANO. Až do úplného sečtení se drželo na prvním místě. Nakonec skončilo s 25 procenty a 13 mandáty jako vítěz krajských voleb 2016 v Královéhradeckém kraji.
V tu chvíli se ve volebním štábu v Hotelu Grand na třídě ČSA začalo oslavovat. Budoucí hejtmanka před zraky novinářů a fotografů Klára Dostálová krájela dort a začínala s oslavami. O pár hodin později se však dozvěděla, že jako vítězka voleb skončí v opozici.
Ještě v den voleb se rozjelo velké vyjednávání o pětikoalici, která měla jít proti výsledkům voleb a vítěze odstrčit do opozice. V hotelu Černigov naproti hlavnímu vlakovému nádraží vznikla dohoda o vytvoření koalice ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostů a Východočechů a TOP 09. Tímto spojením uskupení získalo 24 mandátů a defacto se stalo vítěznou krajskou koalicí.
O jejím vzniku jako první informovala Česká televize. „Pokud ČSSD, ODS, TOP 09, STAN+VČ a Koalice pro Královéhradecký kraj skutečně plánuje utvoření koalice proti Hnutí ANO, půjde o podvod na voliče ve stylu opoziční smlouvy,“ vyjádřila se ještě ten večer ve volebním štábu lídryně hnutí ANO Klára Dostálová. Zároveň také upozornila na to, že případné jednání o nové koalici bylo naplánováno až na nedělní dopoledne.
Na konci volebního období v roce 2016 patřilo křeslo hejtmana Lubomíru Francovi (ČSSD). Právě sociální demokraté skončili v tehdejších volbách na druhém místě. ODS bylo na třetím, Koalice pro Královéhradecký kraj na čtvrtém, STAN na šestém a TOP 09 na sedmém místě.
„Spojuje nás společný zájem, aby tento kraj dále fungoval a byl dobrým místem pro život. Přesto, že tady mohou být v uvozovkách ideologické třenice, tak nejsou tak problematické, abychom se nedohodli pro zájem kraje,“ řekl pro Českou televizi tehdejší nástupce hejtmana Jiří Štěpán (ČSSD).
Ačkoliv je podobná situace během komunálních voleb méně pravděpodobná, nastat může. A to především u větších měst, kde kandiduje více politických stran a hnutí. Například v Hradci Králové se o místo v zastupitelstvu uchází celkem 15 politických uskupení. Spojením některých z nich tak teoreticky může vzniknout koalice, která v konečném součtu získá více mandátů, než obdrží vítěz voleb.
Sčítání hlasů během komunálních voleb je náročnější. Proto je pravděpodobnější, že vítěze voleb v Hradci Králové budeme znát později. I přesto není vyloučené, že se první schůzky ohledně nové vládnoucí koalice neuskuteční už dnes.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.