čtvrtek 6. října 2022 Hanuš

VOLBY 2022: První volební den je u konce. V Hradci Králové zatím volilo zhruba 27 procent obyvatel

První volební den je u konce. V Královéhradeckém kraji se obešel bez jakýchkoli komplikací. V Hradci Králové dorazilo k volebním urnám zhruba 27 procent místních. Volební místnosti se otevřou ještě zítra v 8:00. Zastupitelstva měst a obcí a třetinu senátorů budeme vybírat do 14:00.

O 27 rozdělovaných křesel v horní komoře se pokouší 178 kandidátů, což je o pokles o 55 adeptů. Na jedno volné křeslo tak připadá šest až sedm adeptů. Obecními zastupiteli by chtělo být 195 214 zájemců, o 21 tisíc méně než před čtyřmi lety. Na jedno místo na radnici připadají zhruba tři uchazeči. 

Hlasovat nemůže na 10 tisíc voličů, kteří jsou v nařízené izolaci kvůli koronaviru. Vláda kvůli tomu čelila kritice, že jim hlasování neumožnila. Loni při sněmovních volbách hlasovalo z domova do přenosné volební schránky kolem 1200 voličů v karanténě kvůli koronaviru, hlasování z auta využilo 1600 voličů. 

VOLBY 2022: Komunálky se blíží. Kroužkovat, nebo křížkovat? Vše přehledně na jednom místě

Volební víkend se nezadržitelně blíží. Ve dnech 23. a 24. září se v Česku uskuteční volby do zastupitelstev obcí, měst, městských částí, obvodů a třetiny Senátu. Všechny podstatné informace k tomu, jak volit přináší Drbna v tomto článku.

 

Během prvního dne voleb odvolila většina lídrů. K urně zamířil také například bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) nebo prezident Miloš Zeman. 

Volební místnosti se otevřou opět v sobotu ráno v 8:00 a zavřou se dvě hodiny po poledni. Poté se rozjede sčítací maraton. Jasno o novém složení radnic i obecních úřadů bude během sobotního odpoledne a večera. 

OBRAZEM: První volební den 2022

pátek, 23. září 2022, 19:46

První volební den 2022
První volební den 2022

Poslední volební účast byla kolem 50 procent   

Posledních komunálních voleb v Královéhradeckém kraji se zúčastnilo 49,65 procenta voličů. V Hradci Králové vyhrálo hnutí ANO, které získalo 23,83 procenta hlasů. Na druhém místě skončil Hradecký demokratický klub a na třetím místě se umístila Občanská demokratická strana.   

Okresní města na tom byla o poznání jinak. ANO vyhrálo pouze v Jičíně. V Trutnově získalo nejvíce hlasů ODS, v Náchodě ČSSD a v Rychnově nad Kněžnou hnutí Nezávislí z Rychnova.   

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Tomáš Kaser

Štítky volby, komunální, senátní, Královéhradecký, první den, foto, obrazem, politika, hlas, místnost, komise, ČR

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.