Fakultní nemocnice Hradec Králové už provedla přes 2,2 tisíce robotických operací. Tu úplně první lékaři vyzkoušeli na začátku roku 2016. Od té doby se způsob zákroků ujal a nemocnice zvažuje, že možnosti robotických zákroků rozšíří.
Robotický systém da Vinci Xi je víceramenný operační systém, který simuluje pohyby lidských rukou v těle pacienta. Lékař sedí u ovládací konzole a ovládá pracovní ramena robota. Ty miniaturními vpichy provádějí vlastní operační výkon. V České republice tento robot pomáhá operovat pacienty již na dvanácti pracovištích.
Roboty během operací lékaři využívají především u urologických, chirurgických, gynekologických a kardiochirurgických operací. „Za více než šest let provozu se jednoznačně potvrdilo, že robotem asistované operace jsou pro pacienty šetrnější, objevuje se méně komplikací a také se daří zkracovat délku hospitalizací pacientů po provedených výkonech,“ uvedl v tiskové zprávě přednosta urologické kliniky Miloš Broďák.
Systém da Vibci Xi lze použít například u operace prostaty. Díky robotické asistenci se podařilo zkrátit délku hospitalizace pacientů ze sedmi na tři dny. Velkou výhodou je i to, že po robotickém zákroku většinou není třeba pacienta posílat na jednotku intenzivní péče.
„Počet operací se nám podařilo na srovnatelné úrovni s předchozími roky udržet i během omezení v souvislosti s COVID-19, kdy mnoho plánovaných operací bylo nutné odložit,“ uvedl Broďák.
Jak je robotická operace složitá a náročná? O tom se budou moct dobrovolníci přesvědčit na vlastní kůži. Koncem září bude přístroj k vidění v přízemí výukového centra lékařské fakulty. Na místě budou zástupci dodavatelské společnosti i lékaři který stroj používají.
„Stroj bude možné si vyzkoušet v rámci programu připravovaného u příležitosti celorepublikové akce Noc vědců,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Jakub Sochor.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.