Oblastní nemocnice Náchod pořídila nový CT přístroj s umělou inteligencí. Podobný stroj v České republice používají jen dvě nemocnice. Pro pacienty je pohodlnější a pro lékaře přesnější. Díky svému vybavení umí ke každému skenovanému člověku přistoupit zcela individuálně.
„Pro naše laboranty je nový CT přístroj výrazně uživatelsky přívětivější a zjednodušuje nám práci. Dále díky rychlejší akvizici umožní vyšetřit více pacientů. Velkým pozitivem je i to, že u většiny vyšetření působí na pacienta oproti předešlému přístroji nižší dávka ionizačního záření,“ popisuje výhody v tiskové zprávě primář radiodiagnostického oddělení náchodské nemocnice Marek Strnad.
A jeho výčet výhod tím teprve začíná. Díky své umělé inteligenci umí přístroj vyhodnotit základní informace o pacientovi. Těmi jsou například váha, věk nebo pohlaví. Tyto informace následně spojí s těmi, které zadá lékař na základě konzultace s pacientem.
„Radiologičtí asistenti mohou skenování provést pomocí odnímatelných tabletů a díky tomu mohou u pacientů zůstat až do okamžiku těsně před skenováním a zajistit jejich lepší přípravu. Během samotného skenování jsou pacientům podávány informace o tom, jak dýchat, nejen přes reproduktor, ale také vizuálně a srozumitelně přes displej,“ uvádí ve zprávě mluvčí zdravotnického holdingu Lucie Chytilová.
Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje uvedl, že konkrétně tento CT přístroj s umělou inteligencí Somatom X.cite využívají jen dvě nemocnice v celé České republice. Jedna z nich je právě náchodská.
Za nový stroj bylo třeba zaplatit 15 milionů korun. Pomohl s tím dotační program REACT EU. „Ten má nemocnice lépe připravit na další situace podobné těm, které jsme zažili během covidové epidemie,“ vysvětlil ve zprávě ředitel Oblastní nemocnice Náchod Jan Mach. Díky němu může nemocnice nakoupit zdravotnické vybavení za zhruba 300 milionů korun.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.