Na Náchodsku dnes začal 68. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Červený Kostelec. Do neděle 21. srpna nabídne představení 12 folklorních souborů z Česka i zahraničí, vystoupení jsou naplánovaná také například ve Vrchlabí nebo v Havlovicích na Trutnovsku. Součástí zahájení bylo vyhlášení Mistra tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje, na které navázal koncert vokální skupiny 4TET.
"Po dvou pandemických letech je festival v plné síle. Vystoupí také soubory z Kapverdských ostrovů, Indie, Mexika, Francie, Portugalska, Slovenska a Polska," řekl ředitel festivalu Tomáš Šimek.
V letech 2020 a 2021 se kvůli pandemii koronaviru festival konal v omezeném rozsahu. Komplikace se podle něj nevyhnuly ani přípravě letošního ročníku. "Po ruské invazi na Ukrajinu jsme museli celý program od základu změnit, v březnu jsme tak začínali od nuly. Například soubory ze Španěska nebo Latinské Ameriky nám odmítly kvůli tomu, že jsme blízko hranice s Ukrajinou. Přesto se nám podařilo připravit plnohodnotný festival," řekl Šimek. Očekává, že návštěvnost festivalu by se letos mohla dostat na počty v posledním předpandemickém roce 2019, kdy dorazilo osm až deset tisicí návštěvníků.
Festival nabízí i doprovodný program. V sobotu bude ve festivalovém areálu řemeslný jarmark, dílny pro děti i dospělé a dětská herní zóna. Od 17:00 zahraje kapela Klapeto a od 19:00 vyvrcholí festival galapředstavením všech zúčastněných souborů. Na neděli je naplánován festivalový průvod ulicemi města, který vyrazí v 10:00 a od 13:00 začne Loučení s festivalem. Více informací o programu je na webu.
Titulem Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje kraj každoročně oceňuje řemeslníky, kteří udržují a předávají dál umění starých mistrů. Krajští radní udělili letos titul za významný přínos pro tradiční lidovou kulturu kováři a pedagogovi Zdeňku Vítkovi, který své zkušeností a dovednosti 50 let předává na Střední škole řemeslné v Jaroměři dalším generacím, a Davidu Adamskému, jenž oživil zaniklou tradici vyšívání pavím brkem do kůže.
Titul Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje udělují krajští radní od roku 2017, nahradil původní ocenění Zlatý kolovrat.
Tradice festivalu v Červeném Kostelci sahá do roku 1952, kdy se konaly folklorní slavnosti u zříceniny Rýzmburk nad Babiččiným údolím. Od roku 1993 festival hostí Červený Kostelec.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.