Út 25. 8. 2026Radim
Zprávy

Průměrná cen benzinu v Česku klesla pod 42 korun. V hradeckém kraji jde natankovat pod 40 korun

ČTKPetr Roubíček2 minuty čtení11. 8. 2022, 10:35
Průměrná cen benzinu v Česku klesla pod 42 korun. V hradeckém kraji jde natankovat pod 40 korun
Průměrná cen benzinu v Česku klesla pod 42 korun. V hradeckém kraji jde natankovat pod 40 korun · Foto: ElasticComputeFarm / pixabay

Cena benzinu v Česku poprvé za více než pět měsíců klesla pod 42 korun. Litr naturalu se u čerpacích stanic prodává v průměru za 41,99 koruny za litr. Před týdnem byl o 2,42 koruny dražší. Na nejnižší úroveň od prvního březnového víkendu klesla cena nafty. Za litr teď řidiči dají průměrně 43,45 koruny, což je o 1,66 koruny méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. V Královéhradeckém kraji už řidiči tankují Natural 95 pod čtyřicetikorunovou hranicí.

Podle analytiků by mohly pohonné hmoty nadále zlevňovat. Ceny letos prudce vzrostly na přelomu února a března po začátku ruské invaze na Ukrajinu. V posledních týdnech ale klesají.

"Nižší ceny jsou primárně důsledkem poklesu cen paliv na burze v Rotterdamu, kde se například ceny dieselu z červnových maxim už snížily o 28 procent. Dalším důležitým faktorem jsou klesající marže čerpadlářů. Kontrola ministerstva financí ukázala na červencové vysoké marže, které však už čerpací stanice začaly snižovat. Výhled zůstává pozitivní. K dalšímu dobývání nižších cen by v následujících dnech mohl přispět pokles dolaru na měnových trzích," uvedl analytik XTB Jiří Tyleček.

Další zlevňování očekává také analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. "Vývoj v nejbližším týdnu bude pro řidiče příznivý. V nejbližším týdnu očekáváme zlevnění o více než jednu korunu. Benzin zlevní více," uvedl. Od počátku července podle něj benzin zlevnil o 5,5 Kč a nafta o 4,5 koruny.

Navzdory zlevňování jsou paliva v Česku nadále podstatně dražší než před začátkem války. Těsně před zahájením invaze 24. února stál benzin průměrně 37,43 koruny a nafta 36,39 koruny. Oproti současnosti tak byly ceny naturalu nižší o více než 4,50 koruny a diesel vyšel zhruba o sedm korun levněji.

Nejlevnější benzin tankují v současnosti řidiči v Karlovarském kraji, kde je litr v průměru za 41,45 koruny. Nafta je nejlevnější v Jihočeském kraji, litr tam u pump prodávají průměrně za 42,98 koruny.

Na některých čerpacích stanicích v Královéhradeckém kraji jde sehnat litr Naturalu 95 za 39,90 koruny. Na tuto cenu řidiči narazí například v Milovicích u Hořic nebo také v Hradci Králové. Konkrétně na Březhradu a v ulici Bratří Štěfanů

Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze. Litr benzinu stojí v hlavním městě průměrně 43,01 Kč. Nafta se v metropoli tankuje za 44,41 Kč za litr.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Generátory místo sítě. Hradecká nemocnice zvládla šest hodin bez prouduHradecko

Generátory místo sítě. Hradecká nemocnice zvládla šest hodin bez proudu

Fakultní nemocnice Hradec Králové se na šest hodin obešla bez hlavního přívodu elektrické energie. Nešlo ale o nečekaný výpadek. Kvůli plánované opravě a výměně trafostanice převzaly část napájení dvě výkonné mobilní elektrocentrály. Na místě je zajišťovali hasiči.

Co dnes Češi chtějí od plotu? Zkušenosti z tisíců realizací mluví jasněSpolečnost

Co dnes Češi chtějí od plotu? Zkušenosti z tisíců realizací mluví jasně

Plot už dávno není jen hranicí pozemku. Majitelé domů od něj dnes čekají soukromí, skvělý vzhled, bezpečí pro děti i domácí mazlíčky, a hlavně co nejmenší starosti do budoucna. Zkušenosti společnosti Ploty Dobrý z tisíců realizací po celé republice ukazují, jak se požadavky českých zákazníků na oplocení za poslední roky proměnily.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook