čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Do senátních voleb na Jičínsku jde sedm kandidátů. Stejně jako v roce 2016

V senátních volbách na Jičínsku se v září utká sedm kandidátů, což je stejně jako při minulých volbách v roce 2016. Podané kandidátky zaregistroval jičínský městský úřad. Volební obvod č. 37, do něhož kromě Jičínska spadá i část Nymburska, je jediným v Královéhradeckém kraji, v němž se senátní volby v září konají. Včera skončil termín pro registraci senátních kandidátek.

"Správní odbor Městského úřadu Jičín vydal rozhodnutí o registraci přihlášky k volbám do Senátu Parlamentu České republiky, je sedm kandidátů," řekl vedoucí odboru správních agend jičínské radnice Štefan Matuš

Mandát senátora bude obhajovat místopředseda TOP 09 a zastupitel obce Dymokury Tomáš Czernin. Je společným kandidátem koalice Spolu, tedy ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Při předchozích volbách v roce 2016 byl Czernin nominantem koalice TOP 09 a STAN.

O místo senátora za hnutí ANO se bude ucházet podnikatel a krajský zastupitel Jaromír Dědeček, který v roce 2020 vedl kandidátku ANO do krajských voleb v Královéhradeckém kraji.

Za Piráty jde na Jičínsku do boje o Senát ředitelka obecně prospěšné společnosti A2 a koordinátorka projektu Živá krajina Marta Martinová z Kostomlat nad Labem na Nymbursku. Kandidátem hnutí STAN je starostka Železnice na Jičínsku, krajská zastupitelka a bývalá ředitelka krajské Oblastní nemocnice v Jičíně Dana Kracíková, která je v kraji předsedkyní zdravotnického výboru zastupitelstva. Za KSČM se bude o senátorské křeslo ucházet bývalý místopředseda ÚV KSČM Václav Ort ze Sobotky na Jičínsku.

SPD vyslalo do voleb učitelku mateřské školy v Jičíně Evu Kotyzovou a za Svobodné bude kandidovat ředitel a zakladatel soukromé ZOO Chleby na Nymbursku René Franěk.

Před šesti lety v senátních volbách v obvodu Jičín Czernin ve druhém kole se ziskem 59,13 procenta hlasů porazil starostu Jičína Jana Malého (ANO). V Senátu Czernin nahradil sociálního demokrata Josefa Táborského, který byl senátorem v letech 2010 až 2016. Mezi roky 1998 až 2010 byl senátorem za Jičínsko Jiří Liška (ODS).

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky ČR, volby, senát, Jičín

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.