čtvrtek 30. června 2022 Šárka

Jičín zpracuje plán udržitelné mobility. Do jeho tvorby se zapojí i místní občané

Doprava je velkým tématem v každém větším městě. V Jičíně se nyní rozhodli, že zpracují dlouhodobý plán udržitelné městské mobility. Ten bude vznikat postupně v letech 2022 až 2024. Do jeho tvorby se zapojí i celá řada místních obyvatel.

„Udržitelný plán mobility přesahuje hranice jednoho volebního období a pojedná o dopravě a provozu ve městě do vzdálenější budoucnosti. Právě proto je nutné, aby jeho sestavování probíhalo co nejvíce komplexně a zohlednilo různé zájmy a názory obyvatel,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí jičínské radnice Jan Jireš.  

Město vytvořilo čtyři pracovní skupiny. Každá z nich je složena z obyvatel Jičína s různými zájmy a zaměřením. První skupina se zaměří na pěší dopravu a veřejné prostranství. Druhá bude řešit automobilovou dopravu včetně parkování. Třetí se zaměří na cyklistiku a čtvrtá na veřejnou dopravu.  

„Poptávka veřejnosti po řešení provozu po městě je dlouhodobě velmi silná. V Jičíně je více problémových míst,“ vysvětluje Jireš. 

V automobilové dopravě je největší problém s nedostatkem parkovacích míst. Mezi další nedostatky podle radnice patří problémy v dopravních špičkách, zatížení centra nebo některé nepřehledné křižovatky. Naopak cyklistům zase chybí vhodné trasy. V kategorii pěší dopravy se budou řešit úzké, nevyhovující a na některých místech chybějící chodníky.  

„Z hlediska veřejné dopravy je problémem nedořešená integrace do širší veřejné dopravy, včetně vlakových spojů, a také nevyhovující stav autobusového nádraží,“ dodává Jireš. 

Plán udržitelné mobility v následujících dvou letech vytipuje nejproblémovější místa a nabídne konkrétní řešení. Za jeho vypracování jičínská radnice zaplatí 2,35 milionu korun.  

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Jakub Podobský

Štítky mobilita, plán, dlouhodobě, doprava, MHD, auto, pěší, cyklista, Jičín, komplikace, problémové, řešení, skupina, obyvatelé, silnice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.