čtvrtek 30. června 2022 Šárka

Modernizace úpické hvězdárny čtyři miliony korun. Vznikne nové návštěvnické a pozorovací centrum

V areálu Hvězdárny v Úpici na Trutnovsku vznikne zhruba za čtyři miliony korun návštěvnické a odborné pozorovací astronomické centrum. Finanční prostředky na projekt dnes schválili zastupitelé Královéhradeckého kraje. Stavební práce by mohly začít v září a skončit na jaře 2023. Centrum má vzniknout v objektu tzv. Slunečního domku, ve kterém bude soustředěna většina astronomických pozorovacích výstupů. Vlastníkem a zřizovatelem hvězdárny je Královéhradecký kraj.

Podle hejtmanství je cílem projektu vytvořit moderní návštěvnické a odborné centrum, které do hvězdárny přiláká další návštěvníky. "Návštěvník bude přítomný skutečnému vědeckému výzkumu," uvedla náměstkyně hejtmana pro kulturu Martina Berdychová (Východočeši).

Projekt počítá v objektu Slunečního domu se vznikem pracoviště pro vizualizaci a pozorování včetně meteorologického a seismického stanoviště. V objektu byla donedávna možnost soustavného pozorování Slunce.

"V pozorovací místnosti budou zejména výstupy ze slunečních, ale také z nočních pozorování včetně záznamů z celooblohových kamer a dalších měření. Její součástí bude i meteorologické a seismické stanoviště. Ve vedlejší místnosti návštěvníka pracovníci seznámí s principy zpracování získaných dat a jejich archivace," uvedla Berdychová.

Celkové náklady projektu se odhadují na čtyři miliony korun včetně DPH, přičemž dotace z Národního programu podpory cestovního ruchu v regionech by mohla dosáhnout 1,5 milionu korun. Podle hejtmanství přesná cena vzejde z výběrového řízení.

Hvězdárna v Úpici patří mezi nejmenší v Česku, byla založena před 60 lety. Je specializovanou kulturně-osvětovou a vzdělávací organizací přírodovědného charakteru. Hvězdárna v Úpici je pro veřejnost otevřená sedm dní v týdnu.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto hkregion.cz

Štítky ČR, správa, stavby, astronomie, Královéhradecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.