neděle 3. července 2022 Radomír

Hrad Kost po opravě vstoupil do hlavní sezony. Věří v násobně vyšší návštěvnost

Gotický hrad Kost na Jičínsku o víkendu po rozsáhlé dvouleté rekonstrukci vstoupil do hlavní návštěvnické sezony. Správci hradu věří, že letošní návštěvnost proti loňské násobně vzroste na úroveň kolem 80 tisíc lidí, obvyklou v minulosti. Loni měl hrad podprůměrnou návštěvnost asi 30 tisíc lidí. Důvodem bylo opožděné zahájení sezony kvůli rekonstrukci. Negativně se projevila i proticovidová opaření, kdy lidi od návštěvy památek odrazovala nutnost nosit respirátory.

Rekonstrukce hradu, který patří rodině Kinských dal Borgo, trvala od podzimu 2019 a přišla na 88,2 milionu korun. Z nich 75 milionů korun uhradila dotace z fondů Evropské unie. Šlo o nejkomplexnější rekonstrukcí v novodobé historii hradu, který je považován za jeden z nejzachovalejších gotických hradů v Česku.

"Návštěvníky čekají nově zpřístupněné hradní prostory, expozice s 3D prvky a moderní turistické zázemí," řekla ředitelka památek společnosti Kinský dal Borgo Martina Kubešová. Díky rekonstrukci hrad nabízí čtvrtý prohlídkový okruh, který je bezbariérový. Základní vstupné na prohlídkové okruhy se pohybuje od 120 do 250 korun.

V hradeckém kraji bude v létě řada festivalů a akcí na hradech a zámcích

Nadcházející letní sezona kulturních akcí v Královéhradeckém kraji bude letos opět v plném rozsahu. Nebudou chybět velké hudební a divadelní festivaly či kulturní akce na hradech a zámcích. V minulých dvou letech kulturní akce omezovala...

Opravy zahrnovaly zejména stabilizaci podloží pod hradem, odvodnění areálu a sanaci a stabilizaci parkánových a hradebních zdí a skalního masivu. Stavbaři pracovali na opravě krovu kaple sv. Anny, obnovili povrchy nádvoří a konzervovali plastické části kamenného zdiva. Hrad dostal nové zabezpečení kamerovým systémem. "Podařilo se zpřístupnit nový objekt v přízemí Velké věže, kde si návštěvníci mohou prohlédnout model hradu ze 17. století. Doplněný je o vizuální animace jeho stavebního vývoje včetně pravděpodobné podoby původní kamenné tvrze ze 13. století," uvedla Kubešová.

Rekonstrukce totiž odhalila, že základy hradu sahají až do 13. století. "Hrad Kost je tedy velmi pravděpodobně zhruba o století starší a již v té době na jeho místě stála poměrně velká kamenná tvrz," uvedla Kubešová

Hrad, který je v katastrálním území Podkost, části obce Libošovice, je se svým okolím v oblasti Českého ráje významným turistickým cílem.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto hrad Kost

Štítky ČR, památky, stavby, hrady, Kost

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.