V Královéhradeckém kraji se v posledních měsících rozmohl nový způsob podvodů. Podvodníci se vydávají za bankéře, který vytipované lidi varuje před napadením účtu. Podvedení nakonec přicházejí o statisíce korun. Poslední obětí je sedmadvacetiletá žena z Hradce Králové. Ta přišla o 600 tisíc korun, které si kvůli podvodníkům půjčila.
„Dle volajícího bankovního úředníka měla mít napadený účet, a aby peníze ochránila, měla si vzít úvěr a vybrat peníze v hotovosti,“ uvedla policejní mluvčí Iva Kormošová v tiskové zprávě. Na věrohodnosti celý podvod nabral ve chvíli, kdy ženu kontaktoval další bankovní úředník a také policista, který se napadením účtu zabývá.
Žena proto došla na nejbližší pobočku své banky, podle instrukcí si vzala úvěr a poté peníze vybrala. Následně je měla vložit do bitcoinmatu v obchodním centru Atrium. Tam však automat přestal fungovat. Podvodník ji proto přesměroval do AuParku. Bankéř ji uklidňoval, že vložením peněz do automatu dojde k anulaci a prostředky se jí vrátí zpět na účet. Žena tak přišla o 600 tisíc korun, které si v bance půjčila.
„Podvodníci se mohou vydávat za kohokoliv - bankovní úředník, specialista na kyberproblematiku, policista a podobně. Používají program, který mění telefonní čísla, takže to vypadá, že volají např. z infolinky vaší banky nebo od policie,“ uvedla Kormošová.
Nejlepší obranou je hovor zavěsit. Pokud se oběť podvodníků na stejné číslo znovu nedovolá, pravděpodobně se jednalo o podvod. Zároveň je třeba si uvědomit, že bitcoinmat není žádná bankovní úschovna. Případná stvrzenka pak také nepomůže. K výběru peněz je totiž třeba heslo k účtu – takzvané peněžence. A to si podvodníci dobře hlídají.
Velký problém nastává i s úvěrem, který si podvedený sjedná. Pokud o peníze příjde, musí ho splatit ze svého.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.