I Fakultní nemocnice Hradec Králové se letos připojí k celosvětovému Dni hygieny rukou. Ten každý rok 5. května vyhlašuje Světová zdravotnická organizace. To, zda mají lidé správně umyté ruce, se zítra dozví přímo v přízemí pavilonu interních oborů. Studenti z hradecké zdravotní školy sem umístí speciální přístroj.
„Správně a důkladně prováděná hygiena rukou patří k jednomu z nejúčinnějších způsobů ochrany před šířením některých infekčních onemocnění,“ uvedla vedoucí oddělení nemocniční hygieny Lenka Hobzová. Přístroj bude široké veřejnosti přístupný od 8:00 do 12:00.
1. Důkladné a správné umývání rukou je jednoduchá a přitom nejúčinnější metoda, jak omezit šíření nemoci.
2. Nemytýma rukama se přenáší řada infekčních onemocnění (např. virová hepatitida typu A, chřipka, salmonelóza, rotavirové infekce, enterovirové infekce, covid-19).
Tyto dvě základní informace většina z nás zná nebo ji alespoň již slyšela, v praxi se tím však mnoho lidí neřídí, nebo nepostupuje správně. Ne, že by si lidé ruce vůbec neumývali, ale kvalita a četnost provedení bývá vzdálená od doporučení, která zajišťují odstranění všech nečistot
Aby ruce byly důkladně čisté, doporučuje se umývat je alespoň půl minuty. Za tuto dobu stihneme systematicky „projít“ všechna místa, i ta hůře dostupná. V dnešní době jsou téměř u všech umyvadel na veřejných místech umístěné obrázkové návody postupu mytí rukou.
Pro zopakování je třeba připomenout, že nejvíce nečistot na již „umytých“ rukách zůstává mezi prsty, a tak bychom neměli zapomínat na „mnutí s propletenými prsty“ (obr. 4 a 5). Dále bychom měli očistit i konečky prstů tím, že si „špetkou“ z prstů třeme v mističce vytvořené z vlastní dlaně (obr. 8).
Často se stává, že mytí rukou hlídáme daleko pečlivěji u dětí, připomínáme jim to před jídlem, po toaletě, po příchodu z venku. Ještě lepším výchovným prostředkem je, pokud jim jdeme sami příkladem nebo s nimi požadované činnosti děláme společně.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.