Nemocnice v Královehradeckém kraji mají za sebou dva náročné roky, které prověřily jejich schopnost reagovat na nově vzniklou situaci a poradit si i v případech, kdy byly s kapacitami na hraně. Pandemie covidu-19 byla příčinou mnoha změn, které nemocnice musely udělat, a to jak v samotném fungování, tak i ve stavebních úpravách nebo v investicích do nových přístrojů.
Oblastní nemocnice v Náchodě a Trutnově patřily loni v ledna a únoru mezi nejvytíženější v rámci celé republiky. Dostaly se na hranu svých kapacit a byly nuceny převážet covidové pacienty i do jiných nemocnic.
„Největší nápor přišel na podzim roku 2020 a kulminoval na přelomu ledna a února 2021, nejprve v trutnovské, následně v náchodské nemocnici,“ řekla mluvčí obou nemocnic Lucie Chytilová.
Přípravu na příliv infekčních pacientů nemocnice nepodcenily. Začaly sestavovat plány postupu už v březnu 2020. „Spolu se sháněním pomůcek, léčiv, zaškolením personálu i stavebními úpravami nemocnice vypracovaly plány příjmu těchto pacientů. V tuto dobu však ještě nemocnice pacienty s covidem nehospitalizovaly,“ řekla Chytilová.
Začátkem roku 2021 už byl ale Královéhradecký kraj jedním z nejzasaženějších regionů v celé republice. Okres Trutnov byl dokonce v únoru 2021 kvůli extrémnímu šíření nákazy v uzávěře.
Začátkem února muselo být převezeno jedenáct covid pozitivních pacientů z náchodské nemocnice do Kyjova a Brna. Tehdy nemocnice v Náchodě a Trutnově přijímaly denně běžně až 15 covid pozitivních lidí. „Vysoký nápor se podařilo zvládnout i díky vzájemné výpomoci v kraji včetně Fakultní nemocnice v Hradci Králové,“ uvedla Chytilová.
Přeorientovat se musela i celá řada zaměstnanců nemocnic. Některé nemocnice nemají ani infekční oddělení. Personál tak velmi často musel zvládat i odlišnou pracovní agendu, než na kterou byl vyškolen a vedení nemocnice muselo zajistit potřebné přístrojové vybavení pro covidové pacienty.
„Během uplynulých dvou let dokázaly nemocnice zvládnout velmi náročnou situaci, pro kterou nejsou primárně určené,“ uvedla mluvčí.
Rozsáhlé investice musely zamířit do mikrobiologických laboratoří, kde vznikly moderní linky na vyhodnocování PCR testů. "S dalšími investicemi pomáhá dotační program EU REACT, který je přímo zaměřen na rozvoj, modernizaci a posílení odolnosti nemocnic vůči hrozbám a péči o zvlášť ohrožené pacienty," dodala mluvčí.
Náchodská a rychnovská nemocnice získala v tomto dotačním programu možnost nakoupit vybavení za 148 milionů korun a trutnovská nemocnice za 145 milionů korun.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.