čtvrtek 26. května 2022 Filip

Ukrajinská uprchlice v nemocnici v Trutnově přivedla na svět zdravou holčičku. Jmenuje se Eva

V porodnici krajské Oblastní nemocnice Trutnov se včera časně ráno narodila holčička Eva, jejíž rodiče mají za sebou dramatický útěk z válkou zasažené Ukrajiny. V nemocnicích Královéhradeckého kraje jde o první miminko narozené ukrajinským válečným uprchlíkům. Děvčátko váží 3300 gramů a měří 49 centimetrů.

"Když se manželé Chrystyna a Svjatoslav dozvěděli z médií o začínajícím vojenském konfliktu v jejich rodné zemi, na nic nečekali. Do auta narychlo naložili to nejnutnější a společně se sestrou jednoho z manželů a jejím dítětem se vypravili na cestu z města Lvov. Třicetiletá Chrystyna byla v 38 týdnu těhotenství," řekla mluvčí trutnovské nemocnice Lucie Chytilová. Nový domov našli po náročné cestě z Ukrajiny v bytě Svjatoslavovy matky v Žacléři na Trutnovsku.

Ruská invaze na Ukrajinu, která začala ve čtvrtek 24. února časně ráno, zvedla uprchlickou vlnu. Boje si vyžádaly mnoho obětí a ze země prchly před válkou zhruba dva miliony lidí. Přes 100 tisíc je v České republice.

"Mladá rodina zůstává pohromadě i na oddělení šestinedělí. Sviatoslav, který se domluví česky, překládá své ženě. Ačkoliv jsou oba šťastní, že jsou i se svým prvorozeným dítětem v bezpečí, vědí, že jejich nesnadná cesta pokračuje dál," uvedla Chytilová. Oba manželé jsou vysokoškoláci a otce malé Evy nyní čeká hledání práce, aby se o svou rodinu mohl postarat, dodala mluvčí.

Kraj má nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem, v Trutnově, Jičíně a v Náchodě, pod který spadá i rychnovská nemocnice. Největším zařízením v kraji je státní Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Hodnocení článku je 84 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky ČR, Ukrajina, rodina, boje, zdraví, děti, Královéhradecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.