čtvrtek 26. května 2022 Filip

Města vyjadřují podporu Ukrajině. Žlutomodré vlajky visí i v Hradci Králové

Nad hradeckým magistrátem, u Klicperova divadla i u sídla Královéhradeckého kraje vlaje od dnešního rána vlajka Ukrajiny. V návaznosti na včerejší kroky Ruské federace, která uznala nezávislost separatistických území na východě Ukrajiny, město vyjadřuje podporu ukrajinskému národu. Primátor chce nabídnout pomocnou ruku starostovi spřáteleného města Černigov.

Celý svět s obavami sleduje dění na východě Ukrajiny. Podporu celému národu vyjadřují během dneška i mnohá východočeská města. Zástupci Hradce Králové symbolicky vyvěsili nad úřadem ukrajinskou vlajku. Chtějí tím vyjádřit nesouhlas s postupem separatistů a jejich podporovatelů na východě země a odsoudit vstup ruských vojsk na území svrchovaného státu.

K Ukrajině má naše město historicky velmi blízko, máme oprávněné obavy o bezpečí obyvatel partnerského města Černigov, které je nedaleko ruských hranic. Co nejdříve se pokusím spojit se starostou Černigova a nabídnout jim naši případnou pomoc,“ řekl primátor města Alexandr Hrabálek (ODS).

Na symbolickém aktu v podobě vyvěšení ukrajinské vlajky se zástupci města shodli jednomyslně a téměř okamžitě. „Návrh na radě města přednesl klub Pirátů a podporu získal téměř okamžitě nejen u vedení města, ale i napříč dalšími kluby v zastupitelstvu,“ dodává primátor.

K podpoře Ukrajiny vyzvaly i další instituce, například Asociace profesionálních divadel České republiky. Na to zareagovalo Klicperovo divadlo v Hradci Králové, kde ukrajinská vlajka už taky visí. „Agresivní, výhružné a nebezpečné politické a vojenské aktivity Ruska nám připomínají nejtragičtější chvíle v moderních evropských dějinách. Je jediná cesta, jak řešit jakékoliv spory mezi státy – jednání v rámci práva," uvedli zástupci divadla na svých webových stránkách.

Podporu vyjádřili i svým kolegům z uměleckých kruhů. "Myslíme na naše vynikající kolegy v Rusku i na Ukrajině, mezi nimiž máme řadu přátel. Věříme, že i oni jsou na straně demokracie, svobody a spolupráce bez válek a napadání. Nabízíme jim v případě nutnosti pomoc a podporu. Ukažme společně, že jsme schopni dialogu a vzájemného respektu," doplnili.

Hodnocení článku je 38 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky Královéhradecký kraj, Hradec Králové, vlajka, Ukrajina, podpora, solidarita, Rusko, území, invaze, pomoc, válka, divadlo

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.