pátek 20. května 2022 Zbyšek

Proč se ještě nezačalo s opravou Benešovky? Můžou za to politické spory nebo špatná komunikace?

Na rekonstrukci Benešovy třídy v Hradci Králové místní čekají jako na dar z nebes. I přesto se s projektem stále nedaří pohnout. Některé zastupitelské kluby mluví o vnitřních sporech ve vedení města, jiné zdržení svádějí na papírování a obyvatele. Jak je to tedy s rekonstrukcí Benešovky? V dalším vydání Politické koridy jsme se ptali všech zastupitelských klubů. Ne všichni odpověděli.

Otázka: Jak váš zastupitelský klub vnímá problematiku rekonstrukce Benešovy třídy? Budete v následujícím roce iniciovat nějaké konkrétní kroky k urychlení celého procesu?

Odpovědi nejsou redakčně upraveny a jsou řazeny podle data a času doručení do redakce. Neodpověděli Zdeněk Fink (HDK), Anna Maclová (Koalice pro Hradec) a Věra Žižková (KSČM).


Pavel Vrbický (Piráti)

V první řadě by bylo dobré zjistit, jak to ve skutečnosti s projektem vypadá a jak daleko je příprava. Naposledy jsme my, zástupci opozice, minulé pondělí, na jednání o rozpočtu na rok 2022, vyzvali náměstka Bláhu aby nám předložil plnou informaci o několika velkých projektech, včetně Benešovy třídy. Pan náměstek buď mlží nebo nepředkládá nic. Tentokrát se rozhodl pro druhou variantu a nepředložil nic. Za pár minut odcházím na další jednání o rozpočtu, kde budeme tyto informace urgovat.

Martin Hanousek (Zelení)

Právě Benešova třída byla jedním z důvodů, proč jsme nepodpořili rozpočet města. Jednak pan náměstek Bláha, ač to slíbil, tak nepředal opozici žádné informace k tomuto projektu, resp. v jakém je aktuálně stavu. A pak vedení města vyškrtlo z rozpočtu všechny finance na Benešovu třídu, aniž by to vysvětlilo, proč tento projekt odepisují. Změna a Zelení ve spolupráci s ostatními stranami navrhli, aby byly v tomto roce vymezeny prostředky alespoň na úpravy současného zoufalého stavu Benešovy třídy. Rád bych připomenul, že jediný připravený projekt v okolí Benešovy třídy vznikl z mého popudu v gesci náměstka pro životní prostředí – rekonstrukce veřejných prostor v ulici Mandysova, Kejzlarova. Panu náměstku Bláhovi doporučuji, aby nejezdil jen na fotbalový stadion, ale zajel i na Benešovu třídu – bohužel za 3,5 roku ve své funkci nijak zásadněji tento projekt neposunul k jeho realizaci.

Alexandr Hrabálek (ODS)

Zastupitelský klub ODS má samozřejmě zájem na co nejrychlejší realizaci rekonstrukce. Město podalo žádost o územní rozhodnutí, avšak díky průtahům ze strany jediného občana exspirovalo vyjádření majitelů technických sítí a stanoviska dotčených orgánů (např. hygieny, hasičů, životního prostředí atd.), které musíme nyní znova získat. Jakmile budou tyto údaje doplněny, bude státní správou v tomto řízení ihned pokračováno. Nevyskytnou-li se další připomínky obyvatel této lokality, může mít město do konce roku územní řízení dokončeno. Po nabytí právní moci bude pokračovat vyhotovení projektové dokumentace pro stavební povolení. Poté bude o stavební povolení požádáno.

V roce 2022 bude ale realizován projekt úpravy veřejného prostranství ulic Selicharova, Kejzlarova a Mandysova v celkových nákladech asi 13 mil. Kč. Tedy ulic, které s Benešovou třídou bezprostředně sousedí. Uvědomujeme si, že tato část města potřebuje opravy skutečně akutně. Jedná se o úpravu odpočinkové zóny za bytovými domy. Tato oprava se bude týkat zeleně, chodníků a městského mobiliáře.

Pavel Marek (ANO)

Rekonstrukce Benešovy třídy patří mezi dlouhodobé priority asi všech stran v našem městě, včetně Hnutí ANO a proto bychom také tak k této třídě přistupujeme. V gesci ji má náměstek oblast rozvoje města, územního plánování a investičních akcí města, který je pravidelně dotazován na stav věci a popoháněn k rychlejší realizaci. Po dokončení všech příprav bude ještě potřeba doladit etapizaci zejména k financování úvěrem s ohledy na zákonné možnosti města. Nám se podařilo v minulém roce odblokovat zaseklá jednání s panem Moupicem, což byl hlavní důvod zdržení rekonstrukce. Dobu do zahájení také využíváme k posudkům věcí, které občané kritizují již na rekonstruované střední části, aby nově rekonstruované části byly pokud možno bez chyb.

Také se věnujeme přípravě rekonstrukcí a oprav okolních částí, které nejsou zahrnuty v plánované revitalizaci a ve spolupráci s občany a KMS odstraňujeme ty nejpalčivější problémy lokality. Všichni bychom si přáli, mít tuto třídu již kompletně hotovu.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky Benešova, třída, Benešovka, Hradec Králové, rekonstrukce, oprava, plán, zastupitelstvo, klub, politika, zdržení, důvod, politická, korida

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.