Úmrtí Jana Palacha před třiapadesáti lety si včera začali připomínat lidé také u Památníku obětem komunismu na Riegrově náměstí v Hradci Králové. Palachovu památku tam někteří uctili zapálením svíčky. V neděli začal Palachův týden, který potrvá do 25. ledna. Jde o období mezi výročím upálení Palacha a výročím jeho pohřbu. Lidé si při této příležitosti na mnoha místech v České republiky připomínají Palachovu památku.
"Palachův týden v Hradci Králové proběhne i letos kvůli pandemii individuálně. Pandemie ztěžuje možnost se setkávat, a protože chceme omezit potenciální riziková setkání, nepořádáme oficiální zahájení této akce. Zájemci mohou s ohledem na své zdraví vyjádřit pietu soukromě, a to buď u památníku na Riegrově náměstí či v soukromí," uvedla Lucie Javůrková ze spolku Síť Aktivních Občanů Hradec Králové.
Spolek podobné akce pořádá poněkolikáté. "Těší nás zvýšený zájem i to, že účastníky akcí bývají i lidé nižšího věku, zvláště mladé rodiny s dětmi a studenti," řekla Javůrková.
Palachův týden v Hradci Králové letos podle ní oslovil virtuálně tisíce lidí, desítky událost zaujala tak, že se během týdne plánují u památníku zastavit. "Z našich zkušeností i příslibů účasti spoluorganizátorů a našich blízkých a známých víme, že by na Jana Palacha mohly v Hradci Králové zavzpomínat i stovky lidí," uvedla pro Javůrková.
Dvacetiletý vysokoškolský student zemřel 19. ledna 1969. V nemocnici podlehl zraněním, která si způsobil o tři dny dříve sebezapálením na Václavském náměstí. Protestoval tím proti potlačování svobod nastolenému komunistickým režimem po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968.
Čtvrtek, 11. listopadu 2021, 18:40
11. listopadu si každoročně připomínáme den, kdy skončila první světová válka. Zároveň je to Den válečných veteránů. Na oficiální pietní akci na Masarykově náměstí v Hradci Králové přišla necelá dvacítka lidí. Většina místních vyrazila na Velké...
"Vnímáme hluboký význam a symbol oběti Jana Palacha jako symbol touhy po demokracii a svobodě, jako symbol spoluodpovědnosti a nesobeckého zájmu o své okolí. Navíc zdůrazněný jeho mládím," uvedla pro Javůrková.
Palach chtěl svým činem probudit národ z letargie a vyburcovat ho k odporu proti nastupující normalizaci. "Na protest proti všemu, co se tady děje. Proti nesvobodě slova a tisku. Říkejte to všem," popsal Jan Palach důvody svého činu zdravotní sestře v nemocnici, kam ho převezli s těžkými popáleninami. Další student, Jan Zajíc, se po vzoru Palacha upálil na protest proti normalizaci v Praze 25. února 1969.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.