pátek 21. ledna 2022 Běla

V Jičíně odhalí lavičku Václava Havla. Jde o druhou takovou lavičku v kraji

Město Jičín v pátek slavnostně odhalí lavičku Václava Havla. Bude stát v zámeckém parku a půjde o teprve druhou takovou lavičku v Královéhradeckém kraji. Lavička má připomenout 85. výročí od narození prvního prezidenta České republiky. Zároveň také desáté výročí jeho úmrtí.

Bývalý prezident a dramatik Václav Havel zemřel na své chalupě na Hrádečku na Trutnovsku 18. prosince 2011 ve věku 75 let. Narodil se 5. října 1936. 

Lavička v Jičíně bude mít klasickou podobu dvou židlí, kterou spojuje stolek. Jejím středem prorůstá strom. Tato podoba lavičky má symbolizovat možnost diskuze, která podporuje demokracii.  

Náklady na pořízení lavičky Václava Havla radnice odhadovala na 350 tisíc korun. I proto byl založen transparentní účet, na kterém mohli přispět jednotlivci i velké společnosti. I přesto, že měla radnice kompletně celou částku ve svém rozpočtu vyhrazenou, podařilo se získat 31 721 korun od veřejnosti. 

„Zbytek v našem rozpočtu zůstane na našem účtu jako přebytek. O jeho dalším využití rozhodnou zastupitelé," potvrdil Hradecké Drbně mluvčí jičínské radnice Jan Jireš. Kromě transparentního účtu bylo možné přispět i v hotovosti v budově radnice. 

Lavička Václava Havla je zpět před hradeckou knihovnou. Nově ji bude hlídat kamera

Hradec Králové je jedno z měst, které má svoji Lavičku Václava Havla. Do začátku června stála před budovou městské knihovny. Před prázdninami byla rozebrána a poslána na opravu. Včera se opět vrátila.

Projekt lavičky schvalovala Dagmar Havlová  

Vybrat místo pro lavičku Václava Havla byla ta z lehčích částí projektu. O umístění rozhodovala veřejnost v anketě, kterou město vyhlásilo. „Město dalo místním na výběr ze tří možností. Ankety se účastnilo celkem 170 respondentů, z nich 93 hlasovalo pro vítězný návrh,“ potvrdil mluvčí radnice.  

Složitější částí bylo získat zelenou od nadace Vize 95. I to se nakonec podařilo vyřešit. Povolení dostal Jičín 20. srpna letošního roku. „S radostí uděluji souhlas s instalací lavičky Václava Havla v krásných zahradách valdštejnského zámku v centru Jičína. Nechť lavička připomíná nejen osobnost mého manžela, jeho myšlenky, ale také svobodu, které je třeba si vážit, a demokracii, o níž je nutné se starat,“ napsala Dagmar Havlová ve svém dopise.   

Druhá lavička Václava Havla v kraji   

V Královéhradeckém kraji půjde o druhou lavičku Václava Havla. První je od roku 2014 před budovou městské knihovny. I zde ji tvoří dvojice křesel spojených stolkem. „Lavička symbolizuje demokratický dialog, který byl Václavu Havlovi vlastní,“ řekl autor hradecké lavičky Bořek Šípka.   

Svoji lavičku Václava Havla mají i sousední Pardubice, zde se v areálu Univerzity Pardubice objevila o rok později. „Takováto forma památníku dobře symbolizuje podstatu osobnosti Václava Havla, který měl vzácný dar poslouchat druhé a vytvářet příjemnou atmosféru pro setkávání, debaty a rozjímání,“ řekla Anna Freimanová z Knihovny Václava Havla.  

V celé České republice jich je zhruba 40. Svoje místo Václava Havla má například Mladá Boleslav, Praha, Plzeň, Olomouc nebo Jihlava. Řada laviček je v zahraničí. Turisté na ní narazí v Barceloně, Dublinu, Washingtonu nebo Oxfordu.    

Hodnocení článku je 44 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky Lavička Václava Havla, lavička, Václav Havel, Jičín, anketa, Královéhradecký, kraj, Dagmar Havlová, transparentní, účet, příspěvek

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.