Až 600 lidí v České republice neví, že jsou HIV pozitivní. I proto se naše země v tomto týdnu připojila k Evropskému týdnu testování na HIV a žloutenku. Akce probíhá ve všech krajích včetně hradeckého. Zde se zájemci mohou nechat otestovat v Hradci Králové.
V krajské metropoli se jde otestovat ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Dnes bude testovací místo přístupné od 15:00 do 18:00 na adrese Sokolská 581 na Novém Hradci Králové. V budově sídlí Česká společnost AIDS pomoc.
V Královéhradeckém kraji jde o jediné místo, kde je možné test na HIV infekci podstoupit. V sousedním Pardubickém kraji je možné nechat se otestovat v Pardubicích a Ústí nad Orlicí. Do pardubického Střediska očkování a cestovního lékařství je možné dorazit dnes odpoledne a příští pondělí. Do areálu nemocnice v Ústí nad Orlicí každý den do konce týdne.
Anonymní testování na HIV i žloutenku typu B a C bude probíhat ze žilní krve. Je určeno pro širokou veřejnost, například muže mající pohlavní styk s muži, injekční uživatele drog a také třeba pro prostitutky.
HIV infekce může probíhat skrytě řadu let, infikovaný člověk nemusí mít výraznější zdravotní potíže. HIV test odhalí infekci spolehlivě. Pokud je člověk HIV pozitivní, je potřeba znát tuto informaci co nejdříve a bezprostředně po zjištění výsledku vyhledat zdravotní péči v některém z osmi HIV center v České republice.
Léčba osoby nakažené HIV snižuje její infekčnost, a tedy i riziko přenosu HIV na partnera či další osoby. V současnosti se používá kombinace více protivirových léků, která sice neničí virus, ale značně brzdí jeho množení. Tím dochází k prodlužování bezpříznakového období infekce, zkvalitnění života pacienta a oddálení stádia AIDS.
Léčba HIV pozitivních osob (osob infikovaných virem lidské imunitní nedostatečnosti) včetně osob nemocných s AIDS (osob, které mají syndrom získané imunitní nedostatečnosti), probíhá v takzvaných HIV centrech. V osmi HIV centrech v České republice má každá HIV pozitivní osoba a osoba nemocná s AIDS zajištěný přístup ke komplexní léčbě.
Těhotné ženy jsou povinně testovány na HIV pozitivitu v rámci vyšetření, která se provádějí během vstupní prohlídky v těhotenské poradně. „Testování se provádí s ohledem na bezpečnost jak matky a dítěte, tak zdravotníků zejména při porodu. Těhotná žena nakažená virem HIV může infekci přenést na své dítě buď už během těhotenství, nebo během porodu či při kojení," uvádí za Všeobecnou zdravotní pojišťovnu její mluvčí Viktorie Plívová.
V souladu se zákonem o ochraně veřejného zdraví je možné test na HIV provést u těhotných žen i bez jejich souhlasu. Sérologické vyšetření HIV se dělá do 14. týdne těhotenství. „Výběrově ho lze také zopakovat kolem 30. týdne těhotenství. V případě, že by byl výsledek testu na HIV pozitivní, může žena zažádat o umělé přerušení těhotenství ze zdravotních důvodů," doplnila Plívová.
Hepatitida B je infekční zánět jater vyvolané virem hepatitidy B (HBV), dříve se často označovala jako tzv. „sérová žloutenka“. Celosvětově se jedná o nejčastější virové onemocnění jater, ve světě žije asi 343 milionů lidí s HBV infekcí, z nichž nejvíce v oblastech subsaharské Afriky a jihovýchodní Asie. Česká republika patří mezi státy s nízkým výskytem HBV infekce, ročně je hlášeno v ČR v posledních letech méně než 100 případů akutní virové hepatitidy B. Přenos infekce je možný krví, pohlavním stykem a z matky na dítě při porodu.
Hepatitida C je infekční zánětlivé onemocnění jater vyvolané virem hepatitidy C (HCV). Před objevem viru byla nazývána non-A, non-B hepatitidou. Celosvětově je infikováno asi 170 milionů osob, více než tři čtvrtiny nemocných o své infekci nevědí. Předpokládá se, že v České republice je hepatitidou C infikováno 0,5–1 % populace, patříme mezi země s nízkým výskytem infekce. Ročně se v České republice diagnostikuje mezi 800 a 1000 nových případů HCV. Také tento typ žloutenky je přenošný krví, pohlavním stykem a z matky na dítě při porodu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.