čtvrtek 26. května 2022 Filip

Ministerstvo navrhlo prohlásit broumovské kostely národní kulturní památkou

Ministerstvo kultury navrhuje vládě, aby prohlásila ojedinělý soubor deseti kostelů na Broumovsku za národní kulturní památku. Kostely v první čtvrtině 18. století postavili podle návrhů architektů Kryštofa a Kiliána Ignáce Dientzenhoferových. Žádost o prohlášení kostelů národní kulturní památkou podal na ministerstvo Královéhradecký kraj.

Kostely vznikly mezi lety 1719 až 1738 jako ucelený soubor venkovských farních kostelů spojených obdobím vzniku, osobností zadavatele a autory návrhů. Byly postupně postaveny v obcích Vernéřovice, Ruprechtice, Heřmánkovice, Otovice, Vižňov, Bezděkov nad Metují, Broumov, Šonov, Božanov a Hlavňov. Jednotlivě už kostely jsou kulturními památkami. Status kulturní památky přináší větší šanci získat na obnovu peníze z dotací a vlastníkovi zaručuje bezplatnou pomoc od památkářů.

Kostely vznikly na zakázku tehdejšího opata břevnovsko-broumovského benediktinského kláštera Otmara Zinkeho. Každý kostel je originálem, který barokní stavitelé zakomponovali do krajiny Broumovska. To je podle navrhovatele, Královéhradeckého kraje, ojedinělé a unikátní v kontextu kulturní krajiny v České republice i celé Evropě.

Stavitelům se podařilo vytvořit nové dominanty na mírných návrších a v těžištích tehdy se rozvíjejících obcí. Kostely navíc vizuálně doplňují přirozené skalní útvary, které broumovskou náhorní plošinu obklopují.

Dientzenhoferové patří k nejvýznamnějším představitelům vrcholného baroka v Česku. Letos v prosinci uplyne 270 let od smrti Kiliána Ignáce a příští rok 300 let od smrti jeho otce Kryštofa Dientzenhofera. Dientzenhoferové se také vyrovnali s požadavky zadavatele na jednoduchý typ venkovského kostela, který měl být zdobným a důstojným místem pro uctívání Boha, ale současně neměl být příliš nákladný. Náklady totiž hradily jednotlivé farnosti, opatství jim pouze zapůjčilo polovinu peněz na stavbu a poskytlo mobiliář z vyřazených kostelů.

Seznam broumovských kostelů:

kostel sv. Michaela Archanděla, obec Vernéřovice  • kostel sv. Jakuba Většího, obec Ruprechtice • kostel Všech svatých, obec Heřmánkovice • kostel sv. Barbory, obec Otovice • kostel sv. Anny, obec Vižňov • kostel sv. Prokopa, obec Bezděkov nad Metují • kostel sv. Václava, obec Broumov • kostel sv. Markéty, obec Šonov • kostel sv. Maří Magdalény, obec Božanov • kaple P. Marie Sněžné na Hvězdě, obec Hlavňov

Hodnocení článku je 68 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto broumovsko.cz

Štítky ČR, správa, památky, církve, vláda, Broumovsko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.