úterý 7. prosince 2021 Ambrož

Nejtransparentnější kampaň mají Piráti se Starosty a koalice Spolu. Nejhůř je na tom Trikolora

Nejtransparentnější kampaň podle protikorupční organizace Transparency International ČR (TI) má koalice Pirátů a Starostů a koalice Spolu, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Nejhorší je v tomto ohledu Trikolora se Svobodnými a Soukromníky, před kterou se umístily ANO a KSČM, oznámila TI. Negativním fenoménem je podle ní zejména u nejsilnějšího vládního hnutí zneužívání veřejných funkcí pro politický marketing a obcházení limitu výdajů na volební kampaň.

"Do předvolební kampaně se masivně propisuje privatizace veřejného zájmu ze strany hnutí ANO," uvedl vedoucí monitorovacího týmu Transparency International Ondřej Cakl. Vládní činitelé za ANO v poslední době zvýšili své cesty do regionů, kde kandidují, a na otevírání různých staveb. "Nejde sice o nelegální taktiku, jde však o dvojnásob netransparentní politickou kampaň, která se vymyká parametrům zákona,“ podotkl Cakl.

Organizace hodnotila školním hodnocením transparentnost financování kampaní devíti stran, hnutí a koalic, které mají šanci dostat se do Sněmovny. Stanovila osm kritérií, od finančního plánování a průhlednosti výdajů přes přehlednost jejich vykazování a prevenci klientelismu až po přesvědčovací strategie a využití on-line sociálních sítí. Výsledná známka pro kandidující uskupení je průměrem dílčích hodnocení.

VOLBY 2021: Přinášíme přehled královéhradeckých kandidátů do říjnových voleb

Během srpna a první poloviny září Hradecká Drbna pravidelně představovala lídry do říjnových voleb. Šlo vždy o jedničky kandidátek kandidující za Královéhradecký kraj. V současnosti přinášíme jejich kompletní přehled.

Piráti a Starostové dostali od TI známku 1,4, koalice Spolu známku 1,9. Následují Zelení, Přísaha, ČSSD a SPD se známkami od 2,8 do 3,8. ANo si vysloužilo čtyřku, KSČM známku 4,1 a Trikolora se Svobodnými a Soukromníky známku 4,5.

Špatné hodnocení dostaly kampaně, v nichž není jasný ani předběžný rozpočet s rámcovými částkami na různé typy propagace, zapojené PR agentury či taktika kampaně na sociálních sítích, uvedla Jana Stehnová z monitorovacího týmu TI. Pozitivní hodnocení měly koalice, které zveřejnily personální složení svých volebních týmů, přehled volebních akcí nebo seznam profilů na sociálních sítích, na nichž působí aktivně agitace v jejich prospěch.

Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 8. a 9. října.

Hodnocení článku je 30 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Piráti

Štítky sněmovna, strany, volby, kampaň, IT, Piráti, Spolu, Trikolora, Svobodní, Soukromníci, průzkum, transparentnost

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.