neděle 17. října 2021 Hedvika

Zájem o postcovidové centrum v Hradci Králové trvá. Kapacita je z větší části naplněna

Zájem o vyšetření v Centru postcovidové péče ve Fakultní nemocnici Hradec Králové trvá a kapacita centra je z větší části naplněna. V centru bylo vyšetřeno od začátku fungování v prosinci loňského roku zhruba 700 pacientů. Objevuje se u nich například i ztráta čichu či zhoršená paměť, převažují ale potíže s dýcháním, a to i měsíce po prodělání nemoci COVID-19.

Nejčastěji do centra přicházejí lidé s komplexními problémy, především s dušností, extrémní únavou, poruchami spánku, depresemi či bolestmi hlavy a kloubů. "Na péči o pacienty se podílejí specialisté z různých oborů," řekl mluvčí hradecké nemocnice Jakub Sochor. Podle něj převažují pacienti s respiračními obtížemi, kde nemocnice zajišťuje komplexní diagnostiku plicního postižení, následnou léčbu a rehabilitaci.

Do centra odesílají pacienty praktičtí lékaři a specialisté, pokud už vyloučili jiné příčiny obtíží. "Centrum je primárně určeno pro pacienty z Královéhradeckého kraje, kteří v rámci postcovidového postižení trpí některým ze symptomů i tři měsíce po prodělaném onemocnění," uvedl mluvčí.

Centrum sídlí v budově Plicní kliniky. Otevřené je každý všední den. Zájemci s obtížemi po prodělaném covidu-19 musí být předem objednaní. Centrum postcovidové péče v hradecké nemocnici začalo fungovat jako jedno z prvních v Česku.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Petr Roubíček

Štítky ČR, nemocnice, koronavirus, zdraví, Hradec Králové

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.