pondělí 18. října 2021 Lukáš

SRPEN 2021: Jaká témata Hradecká Drbna sledovala? To nejdůležitější za poslední měsíc

I druhá polovina letních prázdnin byla bohatá na velká témata v Hradci Králové a Královéhradeckém kraji. Stále se řeší například dohoda mezi magistrátem a provozovatelem koloběžek, stavba fotbalového stadionu, doprava nebo zabezpečení Bílé věže. Pojďme se podívat na to nejdůležitější za poslední měsíc.

Doprava hraje řidičům na nervy 

Během srpna se Hradecká Drbna hned několikrát věnovala dopravě v Hradci Králové. Ve špičkách totiž kolabuje a cesta z centra na okraj města může trvat i půl hodiny. Sešlo se hned několik velkých rekonstrukcí města i Ředitelství silnic a dálnic. Do toho se na celé řadě křižovatek připravuje Inteligentní dopravní systém a dopravu řídí provizorní semafory.  

Doprava v Hradci Králové kolabuje. Připravovaný inteligentní systém řidiči zatím jen proklínají

Od začátku léta doprava v Hradci Králové výrazně trpí. Sešlo se několik velkých rekonstrukcí města i Ředitelství silnic a dálnic. Na několika vytížených křižovatkách navíc pokračují práce na Inteligentním dopravním systému. Ten má sice do...

V polovině měsíce jsme na našem webu zveřejnili anketu, ve které měli čtenáři dopravě udělit známku. Z ankety vyplynulo, že zhruba 90 procent řidičů není s dopravou v krajském městě spokojená. Konkrétně 60 procent řidičů hodnotilo aktuální situaci známkou nedostatečná. 31 procent udělilo známku dostatečná. K trojce se přiklonilo šest procent lidí, dvojku dalo procento a jedničku dvě procenta čtenářů.   

Nekonečný problém s elektrokoloběžkami  

Snad žádné jiné téma v Hradci Králové nevyvolalo tolik emocí jako elektrokoloběžky. Před zahájením jejich provozu radnice odmítla schválit memorandum a tím si prakticky odřízla možnost jejich provoz regulovat. Dlouhé týdny trvalo, než se podařilo schválit novou dohodu. Ta vzešla až z pondělního jednání zastupitelstva.  

Město chce dodatečně regulovat elektrokoloběžky, schválilo dohodu s provozovateli

Hradečáky od začátku prázdnin rozděluje názor na novou službu ve městě – sdílené elektrokoloběžky. Uživatelé totiž často nedodržují pravidla, jezdí s koloběžkami po chodníku a parkují je na nevhodných místech. Zastupitelstvo nyní dodatečně...

Během prázdnin bylo třeba jednu koloběžku vytáhnout z Labe, další z kanálu. Několik jich lidé naházeli do korun stromů. Zda tyto komplikace memorandum odstraní, zatím není jisté. Nová dohoda například omezuje vjezd do některých zón. Zároveň budou provozovatelé platit městu za parkování koloběžek.  

Začala demolice fotbalového stadionu 

Během srpna začala demolice starého fotbalového stadionu v Hradci Králové. Jako první mizí sedačky, tribuny a drobné vybavení. V polovině září přijdou na řadu takzvaná lízátka, která se opraví a na nový stadion vrátí.  

Dodavatel nové arény se před pár dny přiznal, že se potýká se zdražením stavebních materiálů. Cenu, kterou má s městem ve smlouvě, však hodlá dodržet. Stadion pro město staví sdružení firem Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont za 568 milionů korun bez DPH. 

OBRAZEM: Naposledy si prohlédněte starý fotbalový stadion v Hradci Králové

Staveniště předáno, demolice může začít. Fotbalový stadion v Hradci Králové fungoval od roku 1960. Nyní ho vystřídá nová multifunkční aréna. Tento týden začali stavební společnosti připravovat demolici. Lidé tak mají poslední příležitost...

Pravidelné rubriky Hradecké Drbny 

I během srpna Hradecká Drbna přinesla rozhovor s neobyčejným. Tím se tentokrát stal Josef Jiránek, který získal Cenu města Dvůr Králové nad Labem. Je totiž iniciátorem vzniku Expozice textilního tisku v budově Střední školy informatiky a služeb ve městě. Jeho životní příběh si můžete přečíst v rozhovoru naší redaktorky Kateřiny Malé.  

„Člověk by si měl plnit sny,“ říká celoživotní tibák a iniciátor založení Expozice textilního tisku

Nedávno získal Josef Jiránek Cenu města Dvůr Králové nad Labem. Je totiž iniciátorem vzniku Expozice textilního tisku v budově Střední školy informatiky a služeb ve městě. Dříve působil také jako ředitel Tiby, která měla dobré jméno i ve světě....

Za dalšího neobyčejného by se dal považovat i pětadvacetiletý Filip Polzer. Ten se stal třetím nejlepším barmanem České republiky. Do svého soutěžního drinku zakomponoval i po domácku vyrobená hrušková povidla. V současnosti pracuje v baru v centru Hradce Králové.  

Barmanství je poslání, tvrdí Filip z Hradce Králové. Stal se třetím nejlepším barmanem České republiky

Česká barmanská asociace ve své talentové soutěži vybírala nejlepšího barmana České republiky. O tento post se ucházel pětadvacetiletý Filip Polzer, který pracuje v Hendrix Baru v centru Hradce Králové. Ačkoliv do soutěže naskočil na poslední...

Hradecká Drbna pravidelně oslovuje zastupitelské kluby v Hradci Králové. Tentokrát v souvislosti s připravovanou lávkou přes Labe u budovy ČSOB. Zjistili jsme, že ne všem zastupitelům ve vedení města se lávka líbí. Někteří navrhovali jiné řešení.  

Někteří hradečtí zastupitelé mají výhrady k lávce přes Labe. Ptali jsme se všech

Čekalo se na ní několik let, nyní jdou přípravy na její stavbu do finále. Řeč je o nové lávce přes Labe, která propojí hradeckou zónu u Kongresového centra Aldis se Smetanovým nábřežím. V rámci naší Politické koridy jsme se na dlouho diskutované...

Další zajímavá témata v Královéhradeckém kraji 

Zastupitelstvo Hradce Králové rozhodlo o zabezpečení Bílé věže v centru. Po celé délce ochozu bude nainstalovaná bezpečnostní kovová síť. Ta by měla zabránit sebevrahům dostat se přes zábradlí. Rozhodnutí pochopitelně rozdělilo společnost na dvě poloviny. Jedna je pro, druhá zásadně proti.  

Rozhodnuto. Ochoz Bílé věže v centru Hradce Králové dostane bezpečnostní pletivo

Radnice Hradce Králové kvůli sebevrahům zabezpečí ochoz historické Bílé věže v centru města kovovou sítí. Rozhodli o tom dnes zastupitelé města. Na instalaci sítí v rozpočtu města vyčlenili 600 tisíc korun. Veřejnosti přístupná věž je vysoká 72...

Na začátku měsíce se do Hradce Králové vrátila Lavička Václava Havla. Po opravě ji budou hlídat bezpečnostní kamery. Před budovou městské knihovny se často stávala cílem vandalů. O umístění stejné lavičky se jednalo i v Jičíně. Místní obyvatelé vybrali místo v Zámeckém parku.  

Lavička Václava Havla je zpět před hradeckou knihovnou. Nově ji bude hlídat kamera

Hradec Králové je jedno z měst, které má svoji Lavičku Václava Havla. Do začátku června stála před budovou městské knihovny. Před prázdninami byla rozebrána a poslána na opravu. Včera se opět vrátila.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové dokončuje unikátní výstavu, která bude rozdělena do tří expozic. Na návštěvníky bude od října čekat interaktivní výstava s názvem Cesty města. V ní se dozví informace od úplného začátku krajské metropole až po současnost.   

Unikátní expozice hradeckého muzea bude hotová v říjnu. Nyní se pracuje na zavěšení zvonu

Dnes jsme dostali jedinečnou příležitost. Nahlédli jsme do nové expozice Muzea východních Čech v Hradci Králové. Ta bude mapovat historii krajské metropole. Součástí bude i dřevěná zvonice s původním zvonem. Jeho umístění bude jednou z nejtěžších...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto redakce

Štítky stadion, koloběžky, doprava, Hradec Králové, rozhovor, barman, neobyčejní, korida, politika, lávka, souhrn, přehled, 2021, srpen, prázdniny

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.