neděle 22. května 2022 Emil

Studenti očistili Braunův Betlém. Nyní ho čeká ošetření speciální chemikálií

Braunův Betlém má za sebou první etapu speciálního čištění. Tu si vzali na starost studenti z litomyšlské Fakulty restaurování Univerzity Pardubice. V současné době čištění barokní památky stojí, druhá etapa přijde na řadu až na podzim. Půjde o chemické čištění.

„Spolupráce na základě smlouvy, který Národní památkový ústav (NPÚ) má s fakultou restaurování, by měla být dlouhodobá, studenti by se měli vracet pod odborným vedením každoročně. Další zásah už ale nebude tak razantní, spíše půjde o udržovací práce o menším počtu studentů," řekl kastelán barokního hospitálu v Kuksu Libor Švec

Sochy v celém areálu betlému čistilo v průměru deset studentů. Odstranili mechy a lišejníky a za pomoci vodní páry dočistili sochařská díla. První etapa byla úspěšně ukončená na konci června. Druhá část by měla spočívat v preventivním ošetření ethanolem. Ten má zabránit, aby se na sochách opět usadil mech.  

Původní betlém mohou lidé vidět v telefonu  

Návštěvníci Braunova Betléma a Kuksu na Trutnovsku mají unikátní příležitost prohlédnout si jejich podobu z 18. století. Potřeba je pouze chytrý telefon s fotoaparátem. „Pro digitální rekonstrukci betlému jsme použili všechny dostupné prameny. V baroku se sochy barvily, takže i v aplikaci je betlém barevný," řekl Jiří Forejt z firmy More.is.More, která aplikaci na zakázku hradeckého hejtmanství vytvořila. 

Celý areál betlému je pro mobilní aplikaci naskenován s přesností na 0,2 milimetrů. Díky vyvinuté aplikaci bude možné podobu betlému zachovat i pro budoucí generace. Podobné služby vývojáři plánují spustit na hradu Potštejn nebo v Kostele svatého Vojtěcha na Náchodsku.  

Cílem bylo vytvořit meditační a výletní místo 

Braunův Betlém vznikl v roce 1725, kdy ho nechal vybudovat tehdejší majitel nedalekého Kuksu hrabě František Antonín Špork. Stalo se tak poté, co byl ve Vídni odmítnut s nápadem na vybudování křížové cesty od jezuitské rezidence do Nového lesa. Betlém jim tak nechal vystavět prakticky na truc v lese, který koupil od Dvora Králové nad Labem za 2 900 zlatých.  

Výsledkem je divadlo biblických scén, doplnění o výjevy ze života poustevníků, žijících v samotě a odříkání. Sochařskou práci svěřil Špork svému dvornímu sochaři Matyáši Bernardu Braunovi. 

Cílem hraběte bylo vytvořit jakési meditační a výletní místo, kam by mohli zavítat lidé z nedalekého Kuksu. Za stovky let se podoba betléma a samotných soch výrazně změnila. Zub času na skalách zanechala hlavně příroda. Z velké části i vandalismus. 

K nejhoršímu poškození pískovcového betléma přispělo lámaní kamene pro stavbu blízké císařské pevnosti Josefov kolem roku 1780 a přechod válečných bojů v prusko-rakouských válkách v letech 1778 – 1779 a 1866. 

Kulturní památkou byl Braunův Betlém vyhlášen už v roce 1958. V roce 1987 bylo vyhlášeno i ochranné pásmo památkové rezervace. Národní kulturní památkou se stal betlém až v roce 2001, kdy se zapsal na seznam dědictví UNESCO.  

Ohodnoť článek

Štítky Braunův Betlém, studenti, vyčištění, oprava, ošetření, etapa, Kuks, Trutnovsko, chemie, historie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.