Archeologové z budoucího silničního obchvatu Jaroměře hlásí řadu objevů. Našli také pozůstatky dvou pravěkých sídlišť, pohřebiště nebo stopy po prusko-rakouské válce roku 1866 u Svinišťan. Sídliště z mladší doby kamenné u Hořenic je nejpozoruhodnější, jde pravděpodobně o pokračování nedávno objeveného neolitického areálu. Výzkum začal na jaře a je v polovině, podílí se něm UHK s náchodským muzeem a společností Eurovia.
Šest tisíc let staré sídliště u Hořenic patří do mikroregionu, který archeologové považují za významnou sídelní komoru mladší doby kamenné v kraji. Domnívají se, že tamní husté neolitické osídlení souvisí s pravěkou obchodní trasou mezi východními Čechami a Polskem. Dřívější objevy u Hořenic pochází z probíhající stavby D11, která vede nedaleko výzkumu.
"Tento mikroregion severně od Jaroměře byl v neolitu velmi intenzivně osídlen. Osídlení se zřejmě vztahuje ke komunikačním trasám na sever. U Hořenic máme doklady importů kamenné suroviny z dnešního Polska, pravděpodobně se tady i zpracovávala,” řekl archeolog z Univerzity Hradec Králové Ladislav Rytíř. Při aktuálním výzkumu archeologové objevili čtyři půdorysy dlouhých sloupových domů včetně pozůstatků hospodářských objektů.
Další pravěké zemědělské sídliště, tentokrát ze starší doby železné, objevili vědci u Dolan. Zachytili pozůstatky chlebových pecí, nadzemní hospodářské objekty na kůlech i zahloubené objekty. Objevené žárové pohřebiště z pozdní doby bronzové označili archeologové za zajímavé z toho důvodu, že některé zachycené pohřby uložené v keramických nádobách – urnách jsou velice dobře zachovány a obsahují řadu dalších keramických milodarů, což rozšiřuje poznatky o pohřbívání ve své době.
Raně středověké kostrové pohřebiště s patnácti hroby u Svinišťan archeologové datují do druhé poloviny 10. století. V hrobech našli také bronzové záušnice nebo korálky ze skla a jantaru. Konstrukce hrobových jam podle nich svědčí o tom, že zemřelí byli ukládáni na márách. Koster se kvůli kyselosti půdy dochovalo minimum. "Zatím nevíme, k jakému osídlení se pohřebiště vztahuje,” řekl Rytíř.
Archeology nadchl ve Svinišťanech nález, který se váže k prusko-rakouské válce roku 1866 a střetu rakouského IV. armádního sboru s pruským V. armádním sborem. "Mohlo by se sice zdát, že se jedná marginálii, když víme, kdy tam ke střetu mezi pruskou a ustupující rakouskou armádou došlo. V písemných pramenech se uvádí 29. červen 1866. Podařilo se ale zachytit dopady rakouských kartáčových střel, což je v daném kontextu až mikroskopický vhled do každodennosti vojenského života a dobové strategie," řekl Rytíř.
Středa, 16. června 2021, 07:10
Během letošního roku si budou města v Královéhradeckém kraji připomínat 155. výročí bitvy 1866. V ní se střetla vojska Pruského království a Rakouského císařství. Řada měst připravuje svůj vlastní program. Dojde i na rekonstrukci bitvy u Chlumu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Mě ani tak nezajímá co tam našli ale daleko víc mě zajímá jak dlouho to bude trvat a hlavně jestli se stihne udělat přivaděč na D11 od Náchoda.