neděle 20. června 2021 Květa

Studenti fakulty restaurování čistí barokní Braunův Betlém u Kuksu

Braunův Betlém v Novém lese u Hřibojed na Trutnovsku nedaleko Kuksu čistí studenti litomyšlské Fakulty restaurování Univerzity Pardubice. Práce, které začaly v pondělí, jsou naplánované do konce června. Poté přijde na řadu chemické preventivní ošetření skalní památky. Braunův Betlém je skupina soch a reliéfů vytvořených barokním umělcem Matyášem Bernardem Braunem a zakomponovaných do krajiny.

"Navazujeme na spolupráci mezi fakultou, Národním památkovým ústavem a dalšími institucemi, kdy před několika lety proběhl výzkumný projekt NAKI ministerstva kultury zaměřený na ochranu areálu v Novém lese. Z projektu vzešel doporučený postup ochrany, ze kterého vycházíme," řekl restaurátor a pedagog fakulty Jakub Ďoubal.

Studenti pod dohledem pedagogů v Novém lese mechanickými postupy odstraňují mechy a lišejníky a za pomoci vodní páry sochařská díla dočišťují. Zajímavostí je, že sochy a reliéfy jsou vytesány z rostlé skály.

"Bude následovat preventivní ošetření ethanolem tak, aby v nejbližší době sochy a reliéfy znovu neporostly. Poté celý postup vyhodnotíme, vzejde z toho systém pravidelné kontroly a konzervace," řekl Ďoubal.

Nepředpokládá, že by v nejbližších letech bylo nutné dělat rozsáhlejší restaurátorské práce. "Překvapivě je to v relativně dobrém stavu, reliéfy jsou stále dobře patrné. Kámen není vážně hloubkově narušen, připadají v úvahu menší dílčí opravy. Pískovec je tam poměrně kvalitní, bezprostřední poškození památky tedy nehrozí," řekl Ďoubal.

Očištění sochařských děl a jejich ošetření postřikem by měli studenti stihnout během léta. V Novém lese nyní pracuje desítka studentů. Fakultu restaurování Univerzity Pardubice oslovil Národní památkový ústav (NPÚ).

Braunův Betlém je sochařské dílo z období baroka. Nachází se u barokního hospitalu Kuks, který byl před několika lety nákladem 440 milionů korun opraven. Z Kuksu se do Nového lesa lze dostat po červené a žluté turistické trase. V roce 2001 byl betlém vyhlášen národní kulturní památkou a zařazen na indikativní seznam dědictví UNESCO, díky čemuž se může ucházet o zapsání na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Většina soch v Novém lese patří státu, který je spravuje prostřednictvím NPÚ. Pouze socha poustevníka Juana Garina patří obci Hřibojedy a socha ovečky městu Dvůr Králové nad Labem. Královéhradecký kraj usiluje o to, aby vzácná památka měla jednoho vlastníka, a to stát.

Ohodnoť článek

Štítky ČR, památky, školy, Trutnovsko, Kuks, Braunův Betlém, údržba, restaurování

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.