Správa Krkonošského národního parku nedoporučuje návštěvníkům hor, aby chodili do lesů, kde vlivem silného větru a podmáčené půdy padají stromy a větve. Místy hrozí i sesuvy půdy.
Správci KRNAP nedoporučují ani pohyb kolem rozvodněných vodních toků. Například na Labi ve Špindlerově Mlýně platí třetí povodňový stupeň, stav ohrožení.
"Lidé by v tuto dobu vůbec neměli chodit do přírody. Situace je vážná a pokud lidé nemusí ven, tak raději ať zůstanou doma. Usnadní to práci i záchranářům a všem lidem, kteří likvidují následky tlakové níže Boris," řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
Některé turistické stezky jsou podle něj v Krkonoších zaplavené, vodní toky rozvodněné. "Situace v Krkonoších se má dnes ještě zhoršovat. Varujeme před pohybem v horách. V Krkonoších vydatně prší a na hřebenech hor je silný vítr," řekl Drahný.
Sesuvy půdy a popadané stromy uzavřely cesty do některých lokalit, například v okolí Pece pod Sněžkou do Obřího, Modrého a Zeleného dolu. Zemní laviny podle něj hrozí po celých horách i v dalších dnech. "Například sesuv půdy nad chatou Betyna v Peci pod Sněžkou uzavřel Obří důl. Technika pracuje na opětovném zprovoznění cesty. Po třech dnech dešťů se zvýšilo riziko zemních lavin, s tím musíme v příštích dnech počítat. Pokud zesílí vítr, tak jak uvádí předpověď, navíc hrozí pády stromů po celých Krkonoších,“ uvedl mluvčí.
Správa KRNAP v souvislosti s počasím z posledních dnů očekává na svém majetku škody značného rozsahu. "Přívalový déšť například zcela zničil příjezdovou cestu pod Martinovkou," řekl Drahný.
Správa KRNAP odpoledne informovala také o uzavření části lesní cesty mezi žlutou turistickou značkou - cestou Šraml a Portáškami ve Velké Úpě. Po cestě se valila voda, vyplynulo z videa uveřejněném na webu parku. "Do odstranění problémů s ucpaným propustkem potoka bude cesta uzavřena," uvedla Správa KRNAP.
Počasí a rozvodněné řeky působí problémy také na polské straně Krkonoš. Polský Krkonošský národní park (KPN) rozhodl, že park dočasně uzavře. "Vzhledem k pokračujícím intenzivním srážkám, které mají za následek náhlé stoupání vody v potocích a řekách v Krkonošském národním parku, rozhodl ředitel KNP až do odvolání uzavřít všechny turistické stezky v parku pro turistický ruch," uvedli zástupci polského KNP na webu.
Intenzivní a dlouhotrvající srážky podle KNP zaplavily mnoho úseků turistických stezek i lávek a mostů i na polské straně Krkonoš a jejich přecházení je nebezpečné. Zvýšily i riziko sesuvů hornin a bahna.
Silné lijáky, záplavy a vítr způsobené tlakovou níží Boris postihly nejen Česko, ale i další země střední a východní Evropy včetně Polska, Slovenska či Rakouska. Zejména v Krkonoších meteorologové nadále předpovídají vydatné srážky
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.