Jako jedno z mála měst se ve Dvoře Králové nad Labem rozhodli zanechat cenu svozu odpadu ve stejné výši jako doposud. Do jisté míry za to mohou samotní občané, kterým se daří třídění. Díky tomu si radnice může dovolit nechat poplatek na 500 korunách za tunu odloženého odpadu.
„Když srovnáme období od ledna do září v letech 2021 až 2023, je pokles produkce směsného komunálního a objemného odpadu téměř 700 tun, což představuje zhruba čtvrtinu celkové produkce. Občanům tak patří veliké poděkování, protože lze předpokládat, že za stávajícím poklesem produkce směsného odpadu je důkladnější třídění,“ říká místostarosta Vítězslav Šturma.
Pondělí, 20. listopadu 2023, 06:05
Řada měst v Královéhradeckém kraji už zveřejnila nové ceníky místních poplatků. Za odpady si budou muset lidé připlatit hned na několika místech. Některé radnice zůstávají na stejné výši nebo zdražují jen minimálně, jinde cena vyskočí o zhruba...
Podle radnice proto není třeba výši poplatku za odpad navyšovat. Pokud si budou lidé ve městě vést ve třídění odpadu jako doposud, může zůstat stejná jako v minulých letech. Šturma však upozorňuje, že pokud by množství nevytříděného odpadu překročilo limitní hodnotu, muselo by město platit dalších 1 250 korun za každou tunu. „Tyto limity se budou až do roku 2029 každoročně zpřísňovat,“ dodává.
Dvůr Králové má nastavený specifický systém vypočítání přesného poplatku za odpady. Lidé platí podle toho, jakou nádobu u svého domu mají. Jde především o její velikost. Za jeden litr platí místní 80 haléřů. „Čím více tedy lidé třídí, tím menší nádobu na směsný komunální odpad potřebují, méně častá je i frekvence svozu, a tím šetří peníze,“ vysvětluje mluvčí radnice Miroslava Kameníková.
Město Dvůr Králové nad Labem financuje svoz směsného komunálního odpadu, který realizují technické služby. Letos bylo v rozpočtu na tuto činnost alokováno přes 17,4 milionu korun.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.