V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se vylíhla dvě mláďata smrtelně jedovaté bojgy africké. Tyto hady chová ze zoologických zahrad podle databáze ZIMS mimo Afriku pouze dvorská zoo. Dvorská skupina je současně největší, včetně dvou mláďat čítá pět jedinců. Poprvé safari park rozmnožil bojgy v roce 2017 a podruhé nyní.
Chov bojg je vzácný pro jeho složitost a nebezpečnost. Bojgy jsou rychlí hadi s velmi silným jedem, který rozkládá cévní stěny a krevní buňky. "Kousnutý člověk nemusí i několik dnů vědět o tom, že se otrava šíří tělem. Následně vnitřní krvácení přejde do vnějšího. Kousnutý začne prudce krvácet z nosu, očí i dalších míst a většinou umírá. Poskytnutí protijedu bývá v tu chvíli už zbytečné," uvedl mluvčí zoo Michal Šťastný.
Samotný protijed proti uštknutí bojgou podle něj stojí kolem 6000 dolarů, což je v přepočtu asi 140.000 korun a je prakticky nedostupný. Práce s bojgami proto vyžaduje ty nejzkušenější chovatele.
Bojga africká je stromový had. Dorůstá délky až 1,5 metru a váhy 700 gramů. Má charakteristické velké oči, které jsou vůbec největší v poměru k tělu ze všech hadů. Kořistí hada jsou nejčastěji malí ptáci nebo gekoni. "Mláďata vylíhlá v safari parku začala ochotně přijímat potravu náhradní, a to malé žabky, které si safari park sám odchovává," uvedl mluvčí.
Vylíhnutí bojg patří k dalším chovatelským úspěchům safari parku v chovu hadů. Letos v červnu se v zoo poprvé vylíhlo mládě smrtelně jedovaté kobry kapské, která patří k nejnebezpečnějším hadům Afriky. Druh se dvorským chovatelům podařilo rozmnožit po osmi letech chovu. V Evropě kobry kapské podle databáze ZIMS chovají pouze dvě zoo. Loni safari park poprvé v českých a slovenských rozmnožil zmije Nitscheiovy. Dvorští chovatelé jako jediní na světě množí vzácné liánovce kapské.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.