Porodnice v krajské nemocnici v Rychnově nad Kněžnou se potýká s problémy, její bezprostřední uzavření ale zatím podle vedení kraje nehrozí. Porodnice podle něj nesplňuje počet porodů, který by měla podle odborné veřejnosti splňovat. Nedávno řešila i personální problémy.
Česká porodnická a gynekologická společnost stanovuje počet doporučených porodů na 600. "Uzavření porodnice v rychnovské nemocnici by bylo až krajním řešením, doufáme, že to nenastane. Provoz porodnice se nám minimálně na rok 2025 podařilo zajistit, personální stav se řediteli nemocnice Luboši Mottlovi podařilo doplnit. Co bude v dalších letech, je těžké předjímat, demografický vývoj je neúprosný. Stejně ohrožených je 27 z 86 porodnic v celé zemi," řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Jiří Mašek.
Podobná situace jako v rychnovské porodnici je také v porodnici v krajské Oblastní nemocnici Trutnov, ale ta je podle něj na tom o něco lépe. V trutnovské porodnici se počet porodů pohybuje těsně pod hranicí 600, v rychnovské nemocnicích je jich asi 400 ročně.
"Odborná společnost brojí za to, aby dále nefungovaly porodnice s méně než 600 porody za rok. Myslím, že to není správné. V našem kraji by se to teoreticky týkalo dvou porodnic, a to v Trutnově a Rychnově nad Kněžnou," řekl Mašek. Podle něj je rychnovská porodnice na seznamu porodnic, které neplní 600 porodů za rok dlouhodobě.
Nemocnice Rychnov nad Kněžnou zajišťuje zdravotní péči pro druhý největší okres kraje a turistickou oblast Orlických hor. Je také spádovou nemocnicí pro průmyslovou zónu Solnice–Kvasiny, kde je závod Škoda Auto. V nemocnici pracuje 560 lidí, zařízení pacientům nabízí péči v 11 oborech ambulantní, lůžkové či komplementární zdravotnické péče, disponuje 250 lůžky. Rychnovská nemocnice spadá pod Oblastní nemocnici Náchod.
V areálu nemocnice pokračuje její modernizace a dostavba. Celková cena projektu včetně pořízení vybavení a zdravotnických technologií je 1,1 miliardy korun. Stavební část za více než 817 milionů korun, která začala na jaře 2023, je za polovinou. Termín dokončení stavebních prací je na konci července 2025, poté přijde na řadu zkušební provoz a kolaudace. Státní dotaci do 300 milionů korun kraji postupně vyplácí ministerstvo pro místní rozvoj, dosud vyplatilo 177 milionů korun.
Krajské nemocnice zastřešuje Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje, dohromady mají 1800 lůžek. Pracuje v nich asi 3300 lidí. Kraj má nemocnice v Trutnově, Jičíně, Dvoře Králové nad Labem a Náchodě. Pod náchodskou nemocnici spadá i rychnovská.
Největším zdravotnickým zařízením v kraji je státní Fakultní nemocnice Hradec Králové, která má téměř 1400 lůžek a pracuje v ní 5000 lidí. V kraji ještě působí soukromá nemocnice Vrchlabí, která patří do skupiny Penta.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.