čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

VIDEO: Pro zraněného horolezce musel do Adršpašských skal vrtulník záchranářů s podvěsem

, aktualizováno 25. června 2022, 23:30

Po páté hodině odpolední zasahovali v lokalitě Křížový vrch v Adršpašsko-teplických skalách profesionální i dobrovolní hasiči se záchranáři a Skalní záchrannou službou. Museli pro horolezce, který se zranil po pádu ze skály. Zřítil se při lezení z téměř desetimetrové výšky do nepřístupného terénu.

„Zraněná osoba byla po zajištění transportována z terénu v podvěsu pod vrtulníkem LZS na blízkou louku k dalšímu ošetření,“ sdělila mluvčí hasičů Martina Götzová. Zásah proběhl za doprovodu lékaře zdravotnické záchranné služby a leteckého záchranáře hasičského záchranného sboru.

Adršpašsko-teplické skály patří mezi turisticky nejnavštěvovanější oblasti v kraji. Skalní města jsou rozlohou 1803 hektarů největší národní rezervací v republice.

Horolezec utrpěl vícečetná poranění trupu a hlavy. Lékař byl k místu horolezcova pádu vysazen s využitím lanového podvěsu. Muž komunikoval a po zaléčení byl vyzvednut v podvěsu, následně naložen na palubu a transportován do traumacentra hradecké fakultní nemocnice.

Záchranáři zasahovali v Adršpašských skalách už v neděli 12. června hned dvakrát za sebou. Nejdříve vyjížděli ke zraněnému horolezci a poté k turistovi, který zkolaboval. S rozbíhající turistickou sezónou přibývá na Náchodsku záchranářům zásahů.

Ohodnoť článek

Štítky hasiči, záchranná služba, letecký záchranář, Adršpašské skály, horolezec, pád, zranění, podvěs, transport

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.