Žáci na Broumovsku natočili vzpomínky místních pamětníků

Žáci a studenti z Broumovska se připojili k projektu Příběhy našich sousedů, který každoročně pořádá organizace Post Bellum. Mezi zpovídanými se objevil například Jiří Samek, zakladatel speciální grafické techniky, nebo Manfréd Koláčný, který vyprávěl o odsunu po druhé světové válce.

Příběhy našich sousedů jsou vzdělávací projekt neziskové organizace Post Bellum pro žáky osmých a devátých tříd základních škol a víceletých gymnázií. Mají za úkol vyzpovídat pamětníka, natočit vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument. Do projektu se letos zapojili i žáci ze základních škol v Teplicích nad Metují a Broumově, z gymnázia v Broumově a ze ZUŠ v Polici nad Metují. Výsledek své práce děti představí zítra od 16 hodin v sále Dřevník v zahradě broumovského kláštera, kde proběhne slavnostní prezentace projektu.

Společně s organizací Post Bellum projekt spolupořádá Vzdělávací a kulturní centrum Broumov, a to letos už počtvrté. Letošní ročník však komplikovala epidemie koronaviru. „Čtvrtý ročník projektu byl pro pedagogy i týmy velmi náročný, protože trval déle kvůli pandemii a probíhal za velmi přísných opatření vlády. Nešlo jen o opatření, která všichni dodržovali, ale především o ohleduplnost k pamětníkům. Vše plynulo pomalu, učili jsme se novým způsobům natáčení a komunikaci přes různé online platformy. Nakonec se podařilo celý projekt dotáhnout do zdárného konce,“ říká regionální koordinátorka projektu Pavla Semeráková.

Žáci a studenti nejprve natáčeli vyprávění místních pamětníků a dohledávali materiály k jejich příběhům. Pak ze shromážděných podkladů vytvořili vlastní dokumentární díla, která veřejnosti představí právě zítra, 30. září.

Týmy zpovídaly například Jiřího Samka, zakladatele speciální grafické techniky „hlubotisk z lina“, jehož díla jsou zastoupena v mnoha grafických sbírkách předních galerií a muzeí doma i v zahraničí. Dále Manfréda Koláčného, který se narodil do nejtěžších bojů 2. světové války a vyprávěl studentům o odsunu a těžkých poválečných letech. Své životní příběhy vyprávěli dětem také Alena Fiedlerová z Teplic nad Metují, Břetislav Středa nebo Kristýna Dostálová

Letos poprvé projekt nebude soutěžní. „Na Broumovsku natáčí příběhy týmy z různých měst a mezi jednotlivými týmy jsou rozdíly věkové, ale liší se i zkušenostmi v zacházení s kamerou nebo střihem nahrávky. Prezentace toho, co týmy natočily a zpracovaly, je veřejná, přijít může každý, kdo chce malé reportéry povzbudit a zatleskat jim, a každý, koho zajímá historie a příběhy 20. století,“ uvádí Michaela Plchová z Agentury pro rozvoj Broumovska

V loňském roce se do projektu Příběhy našich sousedů po celé republice zapojilo 388 českých škol s více jak 2200 žáky a studenty, kteří pod vedením 442 učitelů zdokumentovali téměř 600 pamětnických příběhů. Cílem přitom nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků a studentů.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Příběhy našich sousedů, Broumovsko, historie, škola, paměti, Post Bellum, vzpomínky, projekt, druhá světová válka, Jiří Samek, Broumov, Teplice nad Metují, pandemie covidu-19, Police nad Metují, Broumovský klášter

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.