Přímo v centru města v Jaroměři vznikají černé skládky – nevábná zákoutí s odpady, které patří na sběrný dvůr. Město jen v letošním roce už zlikvidovalo patnáct černých skládek, za což zaplatilo přes 150 tisíc korun.
„Za černou skládku lze označit místo, kde jsou v rozporu se zákonem ukládány odpady. Osoby, které na tato místa odpady uložily, jsou jen velmi obtížně zjistitelné,“ uvádí Iveta Kovaříková, ředitelka Technických služeb města Jaroměře.
Přímo v centru města tak vznikají zákoutí s odpady, které patří do nádob na tříděný odpad nebo na sběrný dvůr. A to i přesto, že místní mohou ukládat odpad na sběrný dvůr zdarma. „Abychom vyšli vstříc občanům Jaroměře, prodloužili jsme provozní dobu na sběrném dvoře v pondělí a středu do 18 hodin a v sobotu do 13 hodin,“ dodává Kovaříková.
Zakladatelům černé skládky přitom hrozí vysoké pokuty. Ve správním řízení mohou zaplatit až 50 tisíc korun a pokud černou skládku řeší přímo Česká inspekce životního prostředí, může pokuta dosáhnout až milionové výše. Za černou skládku přitom může být považovaná už i odložená igelitka u kontejnerů.
„V letošním roce jsme zlikvidovali patnáct černých skládek, které nás všechny stály více jak 150 tisíc korun. V přestupkových řízení byli pokutovaní tři zakladatelé černé skládky,“ říká Kovaříková.
Podle místních ale problém černých skládek nezpůsobují přímo lidé, kteří v dotčené oblasti žijí, ale lidé z okolí, kteří sem dováží nepořádek v autech. Místní proto navrhují, aby město na místa, kde nelegální skládky vznikají, naistalovalo kamery. „Kamerový systém nemůže být u každého kontejneru, je to otázka nejen peněz, ale také svobody – chceme, aby nás na každém kroku sledovala kamera?“ ptá se ředitelka.
Aby město problém zmírnilo, chystá se v období od 12. července do 29. srpna vyvážet černé popelnice každý týden. Standardně je totiž vyváží jednou za 14 dní.Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.