Kriminalisté šetří další pokus o vylákání peněz od seniorů. Muž se po telefonu vydával za manžela vnučky
Pondělí, 23. července 2018, 11:25
Jičínští kriminalisté v minulém týdnu zahájili úkony trestního řízení kvůli podezření ze zločinu podvodu ve stádiu pokusu, kterého se měl dopustit doposud neznámý pachatel. Po telefonu se pokusil od jednadevadesátileté ženy z Kopidlenska vylákat peníze. Tvrdil, že je manžel její vnučky.
V prvním telefonickém rozhovoru se muž seniorky ptal, jestli má doma nějakou finanční hotovost popřípadě zlaté šperky. „Zhruba za půl hodiny ženu telefonicky kontaktoval znovu s tím, že si osobně přijede pro peníze. Poté co seniorka odhalila, že se ve skutečnosti pouze vydává za rodinného příslušníka, muž ukončil telefonický hovor a na místo již nedorazil,“ sdělil mluvčí jičínských policistů Aleš Brendl.
Ženě, díky její obezřetnosti, naštěstí nevznikla žádná škoda ani jiná majetková újma. I tak ale neznámému "telefonistovi", v případě dopadení a prokázání viny, hrozí trest odnětí svobody od dvou do osmi let.
Jak se vyhnout podvodu?
Podvodníci využívají různé záminky a lsti, aby se dostali k vašim penězům. Chtějí vniknout do vašeho bytu. Pokud z vás nevylákají peníze přímo, ovládají řadu způsobů jak vás okrást.
Nedůvěřujte neznámým lidem, nikoho cizího nevpouštějte do svého bytu.
Nikdy hned neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi.
Pořiďte si panoramatické kukátko, které vám umožní dobře si návštěvníka prohlédnout, Instalujte si na dveře bezpečnostní řetízek, který udrží dveře jen pootevřené. Některé věci tak můžete vyřídit bezpečněji.
Zvoní-li opravář, pracovník úřadu či jiných služeb (odečet plynu apod.) nechte si předložit jeho služební průkaz, nebo ještě lépe zavolejte na úřad nebo instituci, na kterou se pracovník odvolává. V případě jakýchkoliv pochybností trvejte na tom, že o nabízenou službu nestojíte.
Nepodléhejte lákavé vidině snadného zbohatnutí. Podomní nabídky výher v loterii nebo výhodných koupí odmítejte - v naprosté většině jde o podvod.
Udržujte dobré vztahy se sousedy v domě. Napište si jejich telefonní čísla, v případě potřeby bývá jejich pomoc nejrychlejší.
Důležitá telefonní čísla (policie, lékař, hasiči aj.) mějte viditelně blízko telefonu, abyste mohli co nejrychleji přivolat pomoc.
Nepodvolujte se nátlaku ze strany rodinných příslušníků, natož cizích lidí, k podpisu závažných dokumentů např. k převedení bytu, domu nebo chaty nebo poskytnutí peněžních půjček. Vše si v klidu a pečlivě promyslete.
Závažná rozhodnutí o vašem majetku konzultujte s právníkem, nechte si poradit od dalších věrohodných osob. Většina institucí a nevládních organizací, která poskytuje pomoc seniorům, nabízí i bezplatnou právní poradnu.
Všechna práva vyhrazena, jakékoli užití obsahu včetné obsahu a grafiky podléhá schválení provozovatelem serveru. Drbna.cz využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.