úterý 25. února 2020 Liliana

Zchátralý nadjezd u terminálu je tak v špatném stavu, že půjde k zemi. Vedle něj se postaví provizorní most

Provoz na velmi frekventovaném silničním nadjezdu nad železniční tratí u nádraží v Hradci Králové dnes silničáři svedli ze tří do dvou pruhů. Dopravu na mostě to dnes odpoledne podle zjištění ČTK nijak zásadně neovlivnilo. Důvodem omezení provozu je velmi špatný stav mostu. Svedení dopravy do dvou pruhů sníží jeho zatížení. Most je součástí hlavní silnice číslo 35 a do Hradce Králové přes něj jezdí tisíce aut od Jičína, Náchoda a Trutnova.

Ředitelství silnic a dálnic ČR podle mluvčí Niny Ledvinové pracuje na projektu nového přemostění. Zúžení provozu ze tří na dva pruhy má ŘSD od krajského úřadu povolené do konce roku 2023.

Dnes odborná firma z vozovky mostu odfrézovala vodorovné dopravní značení. "V dalších dnech na vozovku namaluje nové vodorovné značení a na okrajích vozovky osadí svodidla a svislé dopravní značení," řekl Miloš Macháček z hradeckého ředitelství ŘSD.

Ve směru do Hradce Králové do dneška jezdila auta po viaduktu ve dvou pruzích, nově most přejíždějí v jednom pruhu. Před zúžením řidiči takzvaně zipují. Opačným směrem z města na Jičín, Trutnov a Náchod se nadále jezdí v jednom pruhu a před vjezdem na most na se často tvoří dlouhé kolony.

Diagnostika mostu a zátěžová zkouška letos ukázaly, že stav viaduktu se proti minulosti zhoršil, dostal se do kategorie VI - velmi špatný stav. Poslední sedmá kategorie označuje mosty v havarijním stavu. Most se podle silničářů již opravit nedá a bude potřeba postavit nový.

Podle loňské studie by měl být nejprve vedle mostu směrem k nádraží postaven nový dvoupruhový most, na který by se převedla všechna doprava. Starý most by pak měl být zdemolován a na jeho místě postaven druhý dvoupruhový most. "Ve výsledném stavu bude pro oba směry k dispozici po dvou jízdních pruzích, chodníku a cyklostezce," uvedla Ledvinová.

Silničáři nyní pracují na takzvaném projektovém úkolu, po jehož schválení bude zpracována dokumentace pro územní řízení. "Po schválení umístění stavby bude zpracována dokumentace pro stavební povolení," uvedla Ledvinová. Samotnou stavbu nového mostu ŘSD odhaduje nejméně na dva roky. "Po celou zbývající dobu existence starého mostu bude jeho stav pravidelně monitorován," uvedli silničáři.

Autoři

Štítky ČR, automobilová, stavby, most, Hradec Králové, FOTO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.