pondělí 18. října 2021 Lukáš

Domov U Biřičky čeká rozšíření a modernizace za 726 milionů korun

Modernizace a dostavba Domova U Biřičky v Hradci Králové získala konkrétní podobu. U hradeckého domova pro seniory vyroste nová budova, v níž bude celkem šest domácností po dvaceti klientech. Celková kapacita zařízení se po dokončení stavebních prací navýší na 400 klientů.

„Plánujeme rozšířit Domov U Biřičky na celkovou kapacitu 400 lůžek. Jednotlivé pokoje v nové přístavbě budou bezbariérové a budou odpovídat současným standardům, kdy se klade důraz na vytvoření životních podmínek blížící se v co největší možné míře domácímu prostředí. Do nového objektu bude přemístěna i část klientů ze stávající budovy a postupně budeme celý areál modernizovat,“ říká náměstkyně pro sociální věci Martina Berdychová (Východočesi).

Vedení kraje zvažovalo několik variant, které navrhovaly různý počet nových budov i počet jejich pater. Náklady na stavební práce ale byly příliš vysoké. Proto radní nakonec vybrali variantu, v rámci které vzniknou tři propojené dvoupodlažní budovy s podzemními garážemi. Nový objekt ve tvaru písmene E bude navíc propojený spojovacími koridory se stávajícími budovami.

„V každém patře dvoupatrové budovy budou tři takzvané domácnosti po dvaceti klientech, tedy celkem 120 klientů ubytovaných ve dvoulůžkových pokojích. Každé patro je samostatnou jednotkou a celý objekt je logisticky provázán tak, aby se šetřilo silami personálu,“ upřesňuje ředitelka domova Daniela Lusková.

„Projekt také zahrnuje rekonstrukci stravovacího provozu a prádelny a řeší i parkování v areálu. V podzemí je plánováno parkovací stání pro zhruba 120 vozidel. Součástí modernizace bude rovněž rekonstrukce nevyhovujících inženýrských sítí v celém areálu, především posílení příkonu elektrického přípojky a akumulaci dešťových vod,“ popisuje krajské plány náměstek hejtmana pro oblast investic Pavel Bulíček (Piráti).

Nová budova bude postavená v pasivním standardu, který šetří provozní energie na vytápění. Dalším cílem při výběru vhodného projektu bylo zachování parku okolo zařízení v co největší možné míře.

Náklady modernizaci Domova U Biřičky kraj odhaduje na 726 milionů korun s DPH. Konečnou cenu ale určí až výběrové řízení.

Domov U Biřičky je největším pobytovým zařízením v síti sociálních služeb Královéhradeckého kraje. Momentálně má 340 lůžek pro seniory a pracuje zde 240 zaměstnanců.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Královéhradecký kraj

Štítky Domov U Biřičky, domov důchodců, modernizace, investice, stavba, Hradec Králové

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.