sobota 8. května 2021 Statní svátek

Naplánujte si výlet: které hrady dnes otevírají své brány turistům?

Ode dneška mohou lidé začít navštěvovat vybrané hrady a zámky. Jde hlavně o hradní areály, které si lidé mohou prohlížet bez průvodce. V Královéhradeckém kraji se dnes otevírá hrad Pecka, ve čtvrtek část expozice hradu a zámku Staré Hrady. Zpřístupněn je například i hrad Trosky v sousedním Libereckém kraji.

Tento týden otevírají své brány vybrané historické památky. Podle vládních nařízení jsou umožněny pouze prohlídky bez průvodců, proto se jedná především o hradní areály. Skupinové prohlídky zatím povoleny nejsou.  

Dnes se například návštěvníkům otevřel hrad Pecka, který je tak jediným interiérově zpřístupněným památkovým objektem v Podkrkonoší. Lidé tu mohou prozkoumat interiéry hradu samostatně s průvodcovským textem a bez časového omezení. Zpřístupněna je kompletní historická část hradu, černá kuchyně i hradní sklepení s dobovou mučírnou. Hrad je návštěvníkům otevřený vždy od úterka do neděle od 9 do 16 hodin, přičemž v 16 hodin ještě stíháte poslední prohlídku hradu.

Ve čtvrtek pak otevírá hrad a zámek Staré Hrady. Návštěvníci si budou moci projít zámecké pohádkové sklepení, které tu během prohlídek ožívá zvukovými a světelnými efekty. Děti tu čeká dobrodružná stezka plná draků, obrů, vodníků, čertů, kouzelných víl a skřítků. Otevřeno tu pak budou mít vždy od úterka do neděle, od 9.30 do 17 hodin.

Vybrané památky pro veřejnost otevírá také Národní památkový ústav. Královéhradeckému kraji jsou z otevřených hradů nejblíže Trosky, které otevírají dnes. Kromě vyhlídky na věži „Baba“ a vyhlídky pod věží „Panna“ si výletníci budou moci užít i venkovní šifrovací hru. Také Trosky mají otevírací dobu od úterka do neděle, a to od 9 do 16.30.

Mimo region mohou turisté ode dneška navštívit také Bezděs, Točník, Krakovec, Křivoklát, Rabí a Velhartice, zámek Valeč, vybrané prostory zámků Nebílovy, Kozel, Konopiště, Mníšek pod Brdy a Veltrusy, o víkendu pak také Hamousův statek ve Zbečně, hrady Žebrák a Švihov a synagogu v Březnici.

Prohlídky všech památek jsou možné pouze za dodržení stanovených hygienických pokynů. Návštěvníci musí mít po celou dobu návštěvy památky zakryté dýchací cesty, dodržovat rozestupy a při vstupu do vnitřních prostor využít dezinfekci na ruce.

Otevřené mohou být pro veřejnost i zámecké parky a zahrady. Na procházku můžete vyrazit například do zámecké zahrady ve Slatiňanech, která je otevřena od úterý do pátka od 12 do 17 hodin a o víkendech od 10 do 17 hodin.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Hrad Pecka | Zdroj NPÚ, Hrad Pecka, Hrad a zámek Staré Hrady

Štítky hrady, zámky, NPÚ, Pecka, Staré Hrady, Trosky, výlet

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.