sobota 8. května 2021 Statní svátek

Studenti, kteří pomáhali v nemocnicích, dostali od kraje celkem víc než milion korun

Studentům lékařských fakult a středních zdravotnických škol, kteří v rámci pracovní povinnosti pomáhali loni na podzim v nemocnicích, kraj kompenzoval náklady formou finančního daru. Mezi 250 z nich rozdělil více než jeden milion korun.

Za každou odpracovanou hodinu v rámci nařízené pracovní povinnosti dostanou studenti navíc 35 korun, maximální výše daru pro jednotlivce dosahuje 10 tisíc korun. Královéhradecký kraj mezi 250 žáků rozdělil více než jeden milion korun.

„Tito žáci si zaslouží obdiv, neboť se na ně společnost obrátila s prosbou a oni, velmi často poprvé v životě, pomohli. Během pandemie odpracovali v nemocnicích v součtu více jak 30 tisíc hodin. Jejich působení na odděleních velmi ocenili zejména zdravotníci, kteří se díky zapojení studentů mohli více soustředit na péči o pacienty s těžkým průběhem onemocnění. Proto si zaslouží alespoň takovéto poděkování,“ vysvětluje hejtman Martin Červíček (ODS).

V prosinci loňského roku, tedy v době, kdy už z rozhodnutí vlády končilo využívání institutu pracovní povinnosti, změnilo ministerstvo zdravotnictví metodiku kompenzací. Takzvané uznatelné náklady měli žáci prokázat zpětně, což ale již ve většině případů nebylo možné kvůli absenci účetních dokladů či jízdenek.

„Dle mého názoru mělo tyto finanční kompenzace hradit ministerstvo. To to však odmítlo. Proto vedení kraje schválilo poskytnutí darů, které mají být kompenzací za náklady způsobené plněním pracovních povinností, například za cesty do zaměstnání,“ popisuje náměstek hejtmana pro školství Arnošt Štěpánek (Piráti).

Studentům, kteří během jarní vlny epidemie pomáhali v nemocnicích v Královéhradeckém kraji, kraj vyplatil přes čtyři miliony korun jako odměny za pracovní povinnost. Finance na to obdržel od ministerstva zdravotnictví. Milion korun nyní rozdělil jako náhradu za vynaložené náklady.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Tisková zpráva | Foto Nemocnice Jihlava

Štítky studenti, pomoc, covid-19, nemocnic, peníze, dar, Královéhradecký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.