úterý 2. března 2021 Anežka

Zaměstnavatelé v kraji s propouštěním vyčkávají. Zaměstnance si udržují i díky podpůrným programům

Někteří lidé přicházejí v této době o práci. Žádný dramatický nárůst nezaměstnaných se ale na úřadech v Královéhradeckém kraji nekoná. Podle ředitele krajské pobočky Úřadu práce v Hradci Králové Martina Horáka, by řada společností nepochybně propouštěla, ale s ohledem na program Antivirus nebo další podpůrné programy, tak činí jen minimum z nich. Naprostá většina zatím vyčkává.

Údaje o nezaměstnanosti za tento měsíc budou k dispozici až v únoru. „Zatím jenom můžeme říct, že v první polovině měsíce se zaevidovalo jako uchazeč o zaměstnání méně klientů než za stejné období ledna 2020,“ říká Martin Horák.

Meziročně lze srovnávat nezaměstnanost na konci roku. Podíl nezaměstnaných byl k poslednímu prosincovému dni loňského roku 3,1% oproti 2,4% z prosince 2019. Meziroční nárůst o 0,7% vznikl už během prvního lockdownu na jaře 2020. „Po zbytek roku se nezaměstnanost vyvíjela velmi podobně jako rok předtím. Lze tedy říct, že nezaměstnanost je udržována na nízkých hodnotách v podstatě uměle podpůrnými programy. Nehodnotím zde, jestli je to dobře nebo špatně,“ dodává.

Volných míst je v kraji aktuálně 11,5 tisíce. To je i přes postupný pokles stále nepatrně víc, než je uchazečů o zaměstnání. Z tohoto počtu je skoro 80% míst hlášených s úmyslem zaměstnat cizince. Jedná se hlavně o dělnické pozice, o které Češi nemají zájem.

„Aktuálně také lze pozorovat jisté zmražení, kdy zaměstnavatelé sice hlásí volná místa, ale v jejich reálném obsazování jsou zdrženliví, což je celkem logické s ohledem na nejistotu vývoje v dalších týdnech a měsících,“ říká ředitel.

Mezi nezaměstnanými roste počte lidí starších pětapadesáti let

Složení lidí bez práce je dlouhodobě stejné. V průběhu zimních měsíců se zvyšuje počet OSVČ, u kterých se předpokládá, že na jaře svoji výdělečnou činnost opět zahájí. Bude ale záležet na vývoji situace. Mezi nezaměstnanými převažují lidé s nízkým vzděláním. Jde o osoby se základním vzděláním nebo s výučním listem. Mírně roste i podíl lidí ve věkové kategorii pětapadesát let a výš. Z hlediska oborů je skladba evidence poměrně pestrá.

Co dělat, pokud v této době přijdete o práci?

Pokud někdo přijde o práci, je potřeba se co nedříve zaevidovat na úřadu práce a zároveň hledat nové zaměstnání. „Je ale nutné počítat s tím, že právě v této době budou zaměstnavatelé vyčkávat a nástupy nových zaměstnanců odkládat. Lze doporučit zvýšit svoji hodnotu na trhu práce absolvováním vhodné rekvalifikace, ale i v tomto ohledu je třeba spíše vyčkat, neboť s ohledem na protiepidemická opatření lze nyní realizovat kurzy pouze online, což je reálně možné pouze u malého procenta a také ne každý uchazeč je schopen ji absolvovat touto formou,“ dodává Horák.

Pokud někdo dopředu ví, že přijde o práci, zvlášť pokud by mělo jít o více zaměstnanců jednoho zaměstnavatele, je možné požádat o zařazení do projektu Outplacement. Díky němu může využívat služby úřadu práce ještě dříve, než v zaměstnání skončí. „Podmínkou je ovšem souhlas stávajícího zaměstnavatele,“ zakončuje Horák.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky zaměstnání, práce, program, Královéhradecký kraj, úřad práce

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.