sobota 5. prosince 2020 Jitka

Úpice žádá o pomoc při řešení potíží s problémovými obyvateli

Zástupci Úpice a tamní základní školy v otevřeném dopise žádají poslance o pomoc při řešení dlouholetých potíží s problémovými obyvateli. Ve městě na Trutnovsku je problém především v základních školách, řekli dnes ČTK starosta Petr Hron (bezpp. Žít v Úpici) a ředitel ZŠ Úpice - Lány Petr Kalousek. V nejbližších dnech by měli v Úpici se zástupci základních škol i města někteří poslanci jednat. V dopise se uvádí mimo jiné i to, že řešení problémů ve školách je kvůli nedostatečné legislativě neefektivní.

Úpice, která má více než 5600 obyvatel, patří v Královéhradeckém kraji mezi města nejpostiženější tzv. obchodem s chudobou, kdy na lidech, kteří dostávají doplatky na bydlení, parazitují spekulanti. Jde o lidi, kteří vydělávají na poskytování sociálního bydlení. Ve více než deseti zchátralých bytových domech žije odhadem zhruba 600 lidí ohrožených sociálním vyloučením.

"Naše škola má 236 žáků, z toho deset dvanáct procent je problémových. Pětaosmdesát procent problémových žáků tvoří Romové. Ve městě to není problém jen naší základní školy," řekl Kalousek. V Úpici jsou tři základní školy, z toho dvě městské a jedna krajská speciální. Podle Kalouska se opakují třeba situace, kdy někteří rodiče odmítají pomoc školy, hrubě se chovají vůči učitelům, nepodporují své děti ve vzdělání, některé děti nedodržují hygienu, mají časté absence, ničí pomůcky.

"Pro rodiče nepřizpůsobivých žáků by měl existovat ze zákona nějaký postih, aby sankce nekončily tím, že dítě dostane ředitelskou důtku nebo trojku z chování. Tomu se vysmějí," míní Kalousek. Myslí si, že by například nespolupracující rodiče problémových žáků neměli mít nárok na sociální dávky v plné výši.

Podle signatářů dopisu počet rodin, ve kterých rodiče nepracují a v tomto duchu vychovávají děti, roste v celé republice. "Problém existuje, narůstá a nepostihuje jen školství a několik měst. Je to širší problém. Město má možnosti velmi omezené. Co jsme mohli, to jsme už udělali, od založení městské policie po zahájení výkupu rizikových domů," řekl starosta Úpice Petr Hron.

Autoři | Foto Hradecká drbna

Štítky ČR, správa, školy, kriminalita, sociální, sněmovna, Úpice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.