Čt 27. 8. 2026Otakar
Z kraje

Amnestie v kraji: Hradeckem kolovaly nacistické zbraně i granáty v tašce

Markéta Hamerníková3 minuty čtení9. 7. 2026, 6:30
foto: Policie ČR
foto: Policie ČR · Foto: Policie ČR

Vzácné historické zbraně, funkční granáty i nečekané shledání majitele s ukradenou kulovnicí po 26 letech. Takové příběhy přinesla letošní zbraňová amnestie v Královéhradeckém kraji. Policie během šesti měsíců převzala 424 zbraní, více než sedm tisíc kusů střeliva a desítky kusů munice.

Letošní zbraňová amnestie, která skončila na konci června, byla v kraji nejúspěšnější za poslední roky. Lidé policii odevzdali 424 zbraní, 7 326 kusů střeliva, 79 kusů munice a také 120 gramů výbušnin. Ve srovnání s předchozí amnestií z roku 2021 je to výrazně více.

Nejčastěji lidé přinášeli samonabíjecí pistole, revolvery, brokovnice nebo opakovací pušky. Policisté ale převzali také dvacet zakázaných zbraní, mezi nimi samopaly a kulomety z období druhé světové války.

Vedle běžnějších nálezů se objevily i mimořádně vzácné sběratelské kusy. V Hradci Králové policisté převzali například kapesní pistoli OWA Erika, která patří mezi velmi vzácné sběratelské zbraně, italský samopal Beretta M38/42 nebo historickou pistoli Walther PPK s označením RZM, určenou ve své době pro vysoké představitele nacistického režimu.

Podle policie letošní amnestie znovu ukázala, že v českých domácnostech stále zůstává velké množství nelegálně držených zbraní i munice, často pocházejících z období světových válek.

Ne vždy ale bylo předávání zbraní bez komplikací. Na hradecké policejní pracoviště například jeden muž přinesl ostrou vojenskou zábleskovou výbušku citlivou na teplo. Policisté museli budovu uzavřít a přivolat pyrotechniky, kteří nebezpečný materiál bezpečně odvezli k likvidaci.

Také na Trutnovsku nebo Náchodsku lidé odevzdávali funkční granáty, samopaly i další vojenskou výzbroj. 

Naprostým klenotem celé amnestie se stala anglická brokovnice dvojka prestižní značky J. Purdey Londýn z roku 1878. Zbraň, kterou kdysi věnoval hrabě Kinský svému hajnému za věrné služby, je v tak dobrém stavu, že předčí i moderní zakázkovou výrobu. Její hodnota by i při špatném stavu začínala na 200 tisících korunách, s certifikátem pravosti však bude na sběratelském trhu mnohonásobně vyšší.

Jeden z nejsilnějších příběhů letošní amnestie se odehrál na Rychnovsku. Díky prověření policejních databází se podařilo dohledat majitele kulobrokové kozlice značky Merkel, která byla před 26 lety odcizena. Zbraň byla odevzdána během amnestie ve Středočeském kraji a po více než čtvrtstoletí se vrátila zpět svému majiteli.

„Jeden držitel zbrojního oprávnění z Rychnovska se díky amnestii znovu po 26 letech mohl opět shledat se svou odcizenou zbraní. Šlo o velmi dojemné setkání,“ uvedl vedoucí odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje Daniel Kubín.

„Letošní zbraňová amnestie v Královéhradeckém kraji potvrdila svůj význam nejen z pohledu bezpečnosti, ale i z hlediska záchrany zajímavých historických artefaktů. Děkujeme všem zodpovědným občanům, kteří legální cestou přispěli k tomu, že je v naší společnosti opět o něco méně neregistrovaných a potenciálně nebezpečných zbraní," dodává Petr Sehnoutka, ředitel Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje.

Jak hodnotíte tento článek?

Diskuze

1

Diskuze je moderovaná. Prosíme o slušnou komunikaci.

Komentují jen přihlášení
HK
Hanz Kreutz10. 7. 2026, 6:36
Nechápu proč policie přebírá zbraň z roku 1878 ,když podle zákona zbraň vyrobenou do roku 1890 může vlastnit občan České republiky po dovršení 18 roků bez zbrojního oprávnění.

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Obavy ze střetu fanoušků: Policie chystá v Hradci velké manévryZprávy

Obavy ze střetu fanoušků: Policie chystá v Hradci velké manévry

Hradec Králové čeká večer jeden z největších fotbalových zápasů posledních let, policie se ale připravuje i na možné problémy. Do Česka míří skupiny fanoušků z několika zemí a podle informací ze zahraničí mezi některými panuje dlouhodobá nevraživost. Policisté proto nasazují mimořádné množství lidí.

Z regionální firmy vyrostl jeden z největších hráčů českého stavebnictví. Letos slaví 35 letSpolečnost

Z regionální firmy vyrostl jeden z největších hráčů českého stavebnictví. Letos slaví 35 let

Společnost SYNER si letos připomíná 35 let od svého založení. Během tří a půl dekády vyrostla z regionální firmy v jednoho z nejvýznamnějších dodavatelů stavebních projektů v České republice. Dnes zaměstnává více než 500 lidí, působí prostřednictvím čtyř poboček napříč republikou a aktuálně realizuje 36 zakázek v souhrnné hodnotě téměř 40 miliard korun.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook