Dnes, 16:45
Lidé sem nosí rozbušky, jako by se nechumelilo. Diví se policisté ve Východních Čechách. Pravdou je, že probíhá zbraňová amnestie, ale ne všechno se hodí, aby lidé jen tak donesli na služebny. V případě rozbušky je potřeba rychlá reakce.
Lidé neví, co nosit na policejní služeby v rámci zbraňové amnestie. Ve Východních Čechách lidé přineseli třeba tělo granátu, munici ráže třicet milimetrů, ale také rozbušky. Jenže ty mohou být nebezpčné i po mnoha letech. K jejich odpálení stačí podle odborníků statická elektřina. Pokud člověk vezme takový předmět jen tak do ruky, může to mít tragické následky.
„Celkově je munice nebezpečná v tom, že nikdo nezná její konkrétní technický stav. Ve většině případů navíc obsahuje nějakou aktivní složku, jako je výbušnina nebo fosfor, a pokud by došlo k iniciaci například neodbornou manipulací, mohou být následky fatální,“ potvrdil novinářům policejní mluvčí Tomáš Dub.
Při nálezu rizikové munice je potřeba jednat zodpovědně. „Pokud občan narazí na předměty, u nichž má podezření, že se jedná o granáty, dělostřelecké střely, rozbušky nebo průmyslové trhaviny, nesmí s nimi v žádném případě hýbat, natož je nakládat do auta a vozit do městské zástavby na služebnu policie,“ dodal policejní mluvčí. Nejlepší je, když člověk vytočí na mobilu 158 a nechá, aby se o nebezpečný nález postarali odborníci. Rozhodně není vhodné ho nosit na policejní služebnu.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám