úterý 10. prosince 2019 Julie

Manželům obžalovaným z vražd na Jičínsku hrozí výjimečný trest

Krajský soud v Hradci Králové dnes začal projednávat případ manželů obžalovaných z loupežné vraždy muže u Lázní Bělohrad na Jičínsku, z nedovoleného ozbrojování a z příprav či pokusů vražd dalších tří lidí. Spolu s nimi je u soudu jejich údajný komplic Martin Herzán, který podle spisu po dohodě s nimi pojistil pro případ úrazu či úmrtí třicetiletého muže, aby z jeho smrti měli peníze. Své činy chtěli maskovat dopravní nehodou.

Jaroslavu a Petře Janákovým a Herzánovi hrozí 15 až 20 let vězení nebo trest výjimečný. „Vraždy, které připravovali, případně o které se pokusili, případně kterou dokonali, spáchali z majetkových důvodů, tedy v úmyslu získat majetkový prospěch, a to opětovně,“ řekla státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Obžaloba viní manžele, že 31. července 2017 padesátiletého muže, jehož tělo bylo nalezeno loni v srpnu na poli u Lázní Bělohrad, zastřelili poté, co ho vylákali na opuštěné místo, a pak mu ukradli několik desítek tisíc korun. Čin se podle spisu stal v autě za jízdy poblíž místa, kde se později našlo tělo. Janák řídil a Janáková střílela, uvádí obžaloba.

Manžele se zodpovídají i z přípravy dalších dvou vražd. Oběťmi měli být dva muži, které si manželé vytipovali na internetu. Oba muže chtěli pod záminkou nabídky sběratelských předmětů vylákat na odlehlá místa a usmrtit je. Jeden muž na schůzku, která měla být loni 21. května, přijet nakonec nemohl, protože mu policisté shodou náhod odebrali řidičský průkaz. Druhý si podle spisu zachránil život tím, že předem telefonem sdělil, že u sebe nemá peníze a nabízené předměty chce nejprve vidět. Tato schůzka byla v plánu 30. července 2017.

Případy, do nichž je údajně zapleten Herzán, se měly stát v červnu roku 2016. Herzán se zodpovídá ze dvou vražd spáchaných formou návodu. „Poté, co s (poškozeným) ním sepsal pojistnou smlouvu na úraz či smrt, došlo postupně ke dvěma pokusům vražd,“ řekla Faltusová.

Janák poškozeného vylákal pod záminkou krádeže v kostele z herny, kde pracoval, na opuštěnou silnici. Poté, co ho vysadil, odjel, aby se po chvíli vrátil a začal na něho najíždět autem. „Byl pojištěn pro úraz i smrt, existovaly dvě varianty. Způsob, že ho srazíme autem, jsem vymyslel já. V případě, že nepřežije, dostal by (Herzán) 100 tisíc až 300 tisíc," řekl dnes Janák. Podle něj o plánu věděla Janáková i Herzán. Obžaloba uvádí, že trojice se stejného muže pokusila zabít ještě jednou, když ho před jízdou autem obžalovaní předávkovali lékem na spaní. Janák se přiznal, Janáková doznala jen dokonanou vraždu, Herzán vinu odmítl.

Autoři | Foto Tomáš Vodička

Štítky krajský soud, Hradec Králové, justice, vražda

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.