Ať jste matematik, stavební inženýr, chůva nebo řidič, můžete se zapojit do nového projektu pomoci zdravotním a sociálním zařízením. Největší poptávka je ale samozřejmě stále po zdravotnících.
Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Ústavem zdravotnických informací a statistiky spustilo jednoduchou platformu na pomoc zdravotníkům. Jde o web Online nabídka pomoci, kde se setkává nabídka s poptávkou. Zapojit se mohou všichni, nejenom zdravotníci nebo medici. Stačí na webu vyplnit nabídkový formulář. Například pan Vladimír z Trutnovska nabízí pomoc jako řidič, sanitář a automechanik. Pokud podobná profese zdravotnickému nebo sociálnímu zařízení v okolí chybí, mohou ho prostřednictvím webu kontaktovat.
Svoji pomoc nabízejí jednotlivci i firmy. Nabídnout můžete například pomoc v nemocnici, hlídání dětí, nákup pro seniory, ale třeba i psychoterapeutické služby nebo ušité roušky. Vhod přijde i pomoc s cateringem nebo finanční dar nemocnici. Firmy se mohou zapojit s nápadem na inovaci, výrobci vybavením pro nemocnice.
Stále samozřejmě platí, že největší nouze je o zdravotníky. „Kapacity všech pracovníků ve zdravotnictví se pohybují na hraně. Ve fakultní nemocnici v minulém týdnu chybělo celkem 460 zdravotníků, z toho 316 sester a 59 lékařů. Obdobná situace je rovněž v nemocnicích zdravotnického holdingu, kde chybí celkem 318 zdravotníků, z toho 33 lékařů a 285 zdravotních sester a sanitářů,“ píše hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS) v dopisu, který tento týden rozeslal všem zdravotníkům v Královéhradeckém kraji působícím mimo zdravotnická zařízení.
„Chápeme Vaše vytížení běžnou každodenní péčí o pacienty, nyní umocněné požadavky kladené na Vás v souvislosti s nemocí Covid-19 (vypisováním e-žádanek, zápisem informací do aplikací a podrobných hlášení, spoluprací s KHS atd.). Přesto si Vás dovoluji oslovit s velkou prosbou o výpomoc v nemocnicích našeho kraje,“ vyzývá v dopise hejtman Červíček.
Pro nemoc, karanténu nebo ošetřování člena rodiny aktuálně chybí v nemocnicích v regionu stovky zdravotníků. V nemocnicích pomáhají vojáci (více jsme o tématu psali ZDE), dobrovolníci i externisté.
„Osobně se domnívám, že klíčové bude zvládnout přelom listopadu a prosince. Zejména je důležité sledovat vývoj epidemie v domovech pro seniory. Prvním úkolem bude zvládnout plošné testování, po kterém lze očekávat další nárůst potvrzených případů Covid-19 u klientů ale i personálu. Systém bude muset znovu všechno zvládnout, což bude náročné především pro personál sociálních zařízení, ale i nemocnic,“ nastínil hejtman, podle kterého bude důležitým krokem vyřešit možnosti přemisťování již neinfekčních pacientů mimo zdravotnická zařízení a tím uvolnit kapacity a ulevit nemocnicím a jejich personálu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.