pondělí 25. října 2021 Beáta

(NE)OBYČEJNÍ: Hradecká tanečnice Veronika Lálová si zatancovala sólo na festivalu v Riu

Veronika Lálová je mladá, talentovaná tanečnice a moderátorka. Latinsko-americkým tancům se věnuje od svých sedmi let. Za tu dobu vyhrála jednu řadu Star Dance a v druhé se protančila až do finále. Zároveň je také vícenásobnou mistryní České republiky. Nyní však tanec posunula na vyšší level a jako první tanečnice z České republiky zatančila sólo na proslulém festivalu v Riu de Janeiru.

Veronika tančila na festivalu v Riu už před dvěma lety. Tentokrát ale získala možnost tančit jako „musa“, což se žádné české tanečnici zatím nepovedlo. „Je to místo, kde tanečnice samby tančí úplně sama, ne ve skupině. Musí dobře ovládat sambu, diváci v ten moment koukají jen na ni a odděluje různé „alas“ skupiny. Mám z toho velkou radost, není jednoduché se dostat na takové místo, ještě jako cizinka,“ říká tanečnice Veronika Lálová

„Trémou při tanci moc netrpím,“ říká Veronika

Dostat se na takový festival není jednoduché. Veronika musela dlouhé měsíce trénovat, posílat do Brazílie videa a několikrát sem jet i osobně aby dokázala, že zná místní kulturu. „Do Brazílie jsem jela měsíc před karnevalem, abych trénovala s taneční školou, správně naposlouchala „baterii“, bubny, které jsou srdcem taneční školy a udávají tempo,“ přiznává Veronika. Kromě toho v Brazílii trénovala i se soukromými trenéry.

Splněný celoživotní sen

„Úplně přesně. Jednou už jsem na karnevalu tančila, ale tentokrát to byla pecka a velmi prestižní pozice,“ vzpomíná na festival Veronika. 

„Plánů do budoucna jsem měla hodně, ale bohužel přišla korona a vůbec nevím, co bude dál,“ říká Veronika

Dovolím si říct, že každý v kůži Veroniky by měl trému. Ale Veronika ne… „Respekt, ten tam byl, přeci jenom je to obrovská záležitost, všude tolik diváků. Strach jsem měla možná jenom z toho, abych si včas všimla kamer České televize, aby byl náš připravovaný dokument kompletní,“ říká Veronika. 

Každá „musa“ (neboli sólo tanečnice) si musí na festival připravit vlastní kostým. „Ta, společně s královnou baterie (skupina bubeníků), mají nejdražší kostýmy. Stál hodně, všechny kostýmy, kde je více peří či kamínků, tak stojí hodně peněz, “ říká Veronika

Festival v Riu zaujme i člověka, co tancovat neumí 

Festival v Riu de Janeiru je podle Veroniky plný emocí a určitě zaujme i člověka, který nemá s tancem nic společného. „Karneval je monstrózní záležitost. Každého, i netanečníka, karneval něčím zaujme. Ať je to atmosférou, velkými nazdobenými a promyšlenými alegorickými vozy, tanečnicemi, kostýmy, hudbou nebo barevností celého sambodromu,“ říká Veronika. 

Festival v Riu se řadí mezi největší akce na světě a každý den ho navštíví zhruba dva miliony lidí. První zmínka o něm sahá až do roku 1723. Až do 20. století zde ale převládal hlavně valčík, polka či mazurka. Tyto tance následně postupně vytlačila tradiční brazilská samba. 

„V každé taneční škole je mnoho pomocníků, kteří mají trička s nápisem „harmonía“ a pomáhají s organizací. Každá musa může mít u sebe pomocníka, kdyby se něco stalo třeba s kostýmem,“ říká Veronika

Nudí se Veronika v karanténě? 

Ano. Když se s Veronikou potkáte, je hned na první pohled vidět, že je mezi lidmi ráda. „Ráda se hýbu, ráda pořád něco dělám a měla jsem do prázdnin hodně práce a plánů, tak hezky se to rozjelo. No a teď nic,“ postěžovala si Veronika. Měla domluvené i dvě pracovní cesty do zahraničí, ty ale musela také zrušit. „Takže se moc těším, že bude všechno brzy v pořádku a brzy se do svých oblíbených destinací podívám,“ končí náš rozhovor Veronika Lálová

Svým fanouškům a milovníkům tance se tak věnuje alespoň na Instagramu, kde každý den vysílá živě své tance. 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Veronika Lálová

Štítky (ne)obyčejní, rozhovor, Veorina Lálová, Hradec Králové, Rio, festival, tanec, první češka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.