Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

Pomoc, mám doma anorektičku

Zjištění, že váš blízký bojuje s anorexií, je šok a přináší mnoho otázek. Co jsme udělali špatně? Jak mu pomoci? V tomto díle rozebíráme nejčastější prvotní reakce, pravdu o rodinné vině, i to, co čeká partnera anorektičky – od pocitu bezmoci až po největší výzvy péče o někoho, kdo odmítá pomoc.

„Ve chvíli, kdy porucha příjmu potravy vstoupí do života, ovlivní nejen život daného člověka, ale i životy jeho blízkých. Pro partnery – muže je mnohdy boj s neviditelným nepřítelem uvnitř jejich partnerky nepochopitelný a velmi vyčerpávající. Přináší pocity bezmoci, neschopnosti, frustrace, vzteku i rezignace,“ uvádí psycholožka Eliška Nehybková v knize Jídlo není nepřítel.

„Partnerský vztah je v takovém případě vždy vystaven velké zkoušce, ve které mnohdy neobstojí. A nutno říci, že ani nemusí. Na vztah vždy musí být dva. Pokud jeden z partnerů dá přednost své anorektické nebo bulimické strategii před prací na sobě i na partnerském vztahu, je to otázka jeho volby, nikoliv důsledek selhání pomoci toho druhého,“ upozorňuje psycholožka.

Důležité je komunikovat nejen o jídle a velikosti porce, ale i o běžných všedních záležitostech, a nezapomínat na potřeby ostatních členů rodiny.

Pro člověka, který má doma anorektika/anorektičku, je důležité nezapomínat na ostatní témata a bavit se o každodenních radostech a starostech, nezapomínat na ně, nedopustit, aby je anorexie zastínila. Zároveň to ale neznamená ignorovat potíže, což bývá velmi náročné vybalancovat.

Rodiče dětí, které trpí poruchami příjmu potravy, se kromě problémů s nemocí musí často vyrovnávat s nepochopením okolí, které v poruše nevidí duševní nemoc, ale pouhý rozmar.

„Samozřejmě znám názor „dala bych jí na zadek a byla by v tu ránu zdravá“ nebo „jsi na ni moc měkká, ty se s ní moc pářeš, to já bych jí dala“. Pak mám snahu vysvětlovat, ale je to zbytečné. Kdo si to nezažil, nepochopí. Prožívám strašnou smršť pocitů beznaděje, strachu, bezmoci a někdy pocit na zhroucení, že už dál nemůžu,“ svěřuje se Romana, matka patnáctileté anorektičky, v knize Jídlo není nepřítel. 

Kdo za to může?

Když vyplave napovrch, že máte doma anorektičku, nebo anorektika, často se rodiny snaží najít viníka. Vracejí se do minulosti, vzájemně se obviňují a trpí pocity viny.

„Je pravda, že v rodinách pacientek často najdeme vliv nesprávných nebo chaotických jídelních návyků, někteří členové rodiny nedodržují jídelní řád spojený s jiným onemocněním (např. cukrovou), někteří se přejídají nebo také celoživotně drží více či méně úspěšné diety. V rodinách se častěji vyskytují depresivní problémy a závislosti (například alkoholismus, i různé zraňující zážitky z dětství, z období před vznikem onemocnění). Ale žádný výzkum zatím nenašel podstatné rozdíly mezi rodinami nemocných a zdravých,“ uvádí doktorka Hana Papežová, jedna z předních českých odbornic na poruchy příjmu potravy, ve svých odborných publikacích.

Takže – pokud máte doma anorektičku – ještě to nutně nemusí znamenat, že jste něco udělali špatně.

Celý díl podcastu Stop anorexii s názvem Pomoc, mám doma anorektičku najdete na Spotify, Apple Podcasts, YouTube nebo na www.stopanorexii.cz. Další kontent k tématu je na Instagramu, TikToku a Facebooku.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky rodina, porucha příjmu potravy, nemoc, mentální anorexie, Hana Papežová, Facebook, Spotify, Apple Podcasts, YouTube, Instagram, Stop anorexii, Markéta Hamerníková

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.