středa 20. listopadu 2019 Nikola

Univerzita chce v kampusu náměstí pojmenovat podle Václava Havla

Hradec by mohl mít k 30. výročí sametové revoluce náměstí Václava Havla. S nápadem přišla Univerzita Hradec Králové (UHK). Název náměstí Václava Havla by měla nést piazzetta v univerzitním kampusu Na Soutoku. Návrh ale ještě musí schválit městská rada a zastupitelstvo.

„Když si Hradečáci budou chtít dát sraz, tak už nebudou muset říkat, že se sejdou u fontány v kampusu, ale na náměstí Václava Havla. Osobnostem boje proti totalitě to v Hradci Králové stále dlužíme," řekl mluvčí univerzity Jakub Novák.

Pokud půjde vše dobře, předpokládá, že slavnostní odhalení náměstí Václava Havla by mělo být 16. listopadu. „Bude tam cedule s novým názvem náměstí. Souhlas paní Dagmar Havlové již máme. Rada města by měla o návrhu jednat 18. června," řekl Novák.

Náměstí Svobody se nepřejmenovalo

Hradec Králové dosud nemá žádné veřejné prostranství pojmenované po prezidentu Havlovi. Vedení města chtělo v minulosti pojmenovat po Václavu Havlovi náměstí Svobody v centru města, zastupitelé však návrh v červnu 2012 neschválili.

Jen před městskou knihovnou je od října 2014 takzvaná Havlova lavička, kterou navrhl architekt a Havlův přítel Bořek Šípek. Má podobu dvou židlí, které spojuje stolek, jehož středem prorůstá strom. Lavička sloužící k setkávání a dialogu lidí existuje v řadě měst v ČR a také například ve Washingtonu, Dublinu či v Barceloně.

Bývalý prezident a dramatik Václav Havel zemřel na své chalupě na Hrádečku nedaleko Trutnova v prosinci 2011 ve věku 75 let.

Autoři | Foto UHK

Štítky Václav Havel, Univerzita Hradec Králové, náměstí, revoluce

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.