Katedra anglického jazyka Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové očekává významný nárůst počtu studujících i absolventů v souvislosti se změnou vzdělávacích programů na základních školách, kterou v úterý představil ministr školství Mikuláš Bek.
Fakulta bude také usilovat o odstranění stereotypů spojených s výukou ruštiny. Nové rámcové programy počítají s povinnou výukou angličtiny od první třídy, jako druhý cizí jazyk už školy nebudou nabízet ruštinu, italštinu a další jazyky. Na výběr zůstane němčina, španělština a francouzština.
"Budeme klást velký důraz na kvalitní přípravu budoucích vyučujících anglického jazyka na prvním stupni ZŠ. Počáteční výuka cizího jazyka od prvního ročníku ZŠ je výrazně odlišná od výuky ve vyšších ročnících, vyžaduje jiný způsob práce s dětmi, jiné podpůrné materiály pro učitele. Je důležité, aby rozšiřování výuky anglického jazyka na ZŠ v každé fázi odpovídalo věku dětí a od počátku vytvářelo předpoklady pro zvýšení jazykové kompetence absolventů ZŠ," sdělila děkanka PdF UHK Nella Mlsová.
Předpokládá, že se fakulta s otázkou personálního zajištění výuky vyššího počtu budoucích uchazečů a absolventů PdF vypořádá. "A to za součinnosti s dalšími kolegy z jiných kateder a ústavů. Také předpokládáme podporu z ministerstva školství," uvedla děkanka.
Co se týče katedry ruského jazyka a literatury UHK, tak v krátkodobém horizontu budou nadále vzdělávat své současné studující v akreditovaných programech. "Tito absolventi se v ministerstvem stanoveném přechodném období mohou uplatnit ve školách jako vyučující ruského jazyka, případně jako vyučující třetího, volitelného cizího jazyka," sdělila Mlsová.
Důležitou výzvou pro současné studující ruského jazyka je podle ní naučit se kvalifikovaně a empaticky pracovat s žáky a žákyněmi s odlišným mateřským jazykem, mezi nimiž je vysoký podíl dětí hovořících rusky a ukrajinsky. "V delším časovém horizontu katedry spolu se svými studujícími a absolventy budou usilovat o odstranění přetrvávajících stereotypů spojených s výukou ruského jazyka," dodala Mlsová.
Změny v rámcových vzdělávacích programech připravovalo MŠMT několik let. Ministr Mikuláš Bek je na konci loňského roku schválil s tím, že školy budou moci začít vyučovat podle revidovaného vzdělávacího programu dobrovolně od příštího školního roku v prvních a šestých třídách základních škol. Povinně se na nový plán přejde v těchto ročnících od září 2027 a ve všech o čtyři roky později.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.